ضرورت حفظ ارزش کالاهای صادراتی ایران در بازارهای جهانی

نسیم آنلاین جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۷
یک مقام مسئول با اشاره به ضرورت حفظ ارزش کالاهای صادراتی ایران در بازارهای هدف گفت: حضور کالاهای ایرانی در نمایشگاههای کشورهای همسایه در دستور کار قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد قنبری در جمع خبرنگاران با اشاره به رونق صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه گفت: در بخش صادرات باید به صورت هدفمند به بازارهای جهانی ورود کرده تا ارزش کالاهای صادراتی در سطح بالایی باقی بماند نه اینکه قیمت شکنی شود، این در حالی است که بر اساس تفاهم نامه های عقد شده میان ایران و سایر کشورهای دنیا، توسعه حضور کالاهای ایرانی در نمایشگاههای کشورهای همسایه، در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: دولت به دنبال آن است که از شرکتهای داخلی حمایت بیشتری به عمل آورد، به همین جهت هزینه حضور در نمایشگاه برای تولیدکنندگان داخلی بسیار کمتر از همتایان خارجی خود است و این سیاستی است که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می شود.
معاون شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ا با بیان اینکه در صورتی که بتوانیم در بخش مواد اولیه کالاهای تزئینی از جمله کریستال تولید داخلی را گسترش داده و در کشور مواد اولیه را تولید کنیم، می توانیم سودآوری و صادرات بهتری را در مورد محصولات صنعت لوستر و چراغ های تزئینی به دست آوریم. این در حالی است که هم اکنون ۱۷۰ شرکت داخلی در نمایشگاه حضور دارند که فرصت مناسبی برای معرفی محصولات ایرانی و صادرات آنها به ویژه به کشورهای همسایه است.
محمدرضا قره یاضی، مدیرعامل تعاونی تولیدکنندگان لوستر و چراغ های تزئینی نیز با اشاره به ارزآوری بالای این صنعت اظهار داشت: این صنعت سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار صادرات دارد که اگر هزینه های تولید آن کم شود، می توان صادرات بسیار بیشتری را تجربه کرد، این در حالی است که در حال حاضر ۳۸ درصد هزینه های جانبی وجود دارد؛ به طوری مالیات بر ارزش افزوده را دوبار ...

سرخط اخبار