دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی

دریافت خبر : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۷:۱۲
دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی
اقتصاد ایران: خرم آباد - بنابر اعلام مرکز آمار کشور، جمعیت روستایی طی سال های اخیر کاهش محسوسی داشته که این به معنای کم شدن جمعیت مولد است و باید برای کنترل این وضعیت و ثابت نگه داشتن جمعیت در روستاها برنامه هایی در پیش گرفت.

به گزارش روز شنبه ایرنا،به گفته کارشناسان، مهاجرت معمولا به دلایل اقتصادی مانند کمبود شغل و یا وجود فقر و بیکاری در جامعه مبدا و یا پدیدار شدن رفاه و ثروت اقتصادی در جامعه مقصد، اتفاق می افتد بنابراین انجام دادن اقداماتی که سطح رفاه و آسایش روستاها را بالا ببرد، می تواند نقش موثر و تعیین کننده ای در حفظ جمعیت روستایی و متعاقب آن حفظ جمعیت فعال و تولید کننده داشته باشد.
یکی از مهمترین برنامه های دولت در سال های96و97پرداختن به بحث طرح های اشتغال فراگیر و روستایی و پرداخت تسهیلات به مناطق روستایی و محروم است.
علاوه بر این، تفاهم نامه هایی با سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و کمیته امداد با هدف کاهش فقر مطلق در مناطق کمتر توسعه یافته، روستایی و اولویت سازی و ایجاد ساز و کار مشخص برای این سه نهاد منعقد شده است و در همین بخش با انجام مقدمات کار شرایط اشتغال برای بیش از چهار هزار نفر از جمعیت روستایی تحت پوشش این نهادهای حمایتی فراهم می شود.
** مرور آماری بر روند کاهش جمعیت روستایی
افزایش روستاهای خالی از سکنه و ترک روستا به مقصد شهر علاوه بر اینکه الگوی جمعیتی را تغییر ...

[ مشاهده متن کامل دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی اکو نیوز ]