نقش ژئوپلتیک افغانستان در معادلات منطقه

اندیشکده روابط بین الملل سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۵

اندیشکده روابط بین الملل: با توجه به جایگاه ژئوپلتیک افغانستان، تهدیداتی علیه این کشور و شیوه رویارویی افغانستان با این تهدیدات، بی تاثیر در سایر کشورها نخواهد بود. کشورهای حاضر در مناطق آسیای جنوبی، آسیای شرقی و آسیای میانه بطور مستقیم و کشورهای حاضر در مناطق آسیای غربی، اروپای شرقی و آسیای جنوب شرقی بطور غیرمستقیم با مسئله افغانستان درگیر بوده و به همین دلیل، افغانستان دارای جایگاهی ویژه و کلیدی در سیاست ها و برنامه های شان می باشد.
در حالی ماه دوم سال ۲۰۱۶ را سپری می کنیم که خاورمیانه درگیر وقایعی خاص می باشد که پیش بینی وضعیت موجود شاید امری سخت برای تحلیلگران مسائل بین الملل محسوب می شد. جنایات داعش در سوریه و عراق، حضور نظامی روسیه در سوریه، درگیری میان روسیه و ترکیه، تنش دیپلماتیک میان ایران و عربستان، زمزمه های کوچ داعش به آفریقا و به تبع آن حمله احتمالی ناتو به لیبی، لشکرکشی عربستان به یمن و … نمونه هایی از وقایعی هستند که امروز، خاورمیانه را به منطقه ای به شدت بحرانی تبدیل کرده اند.
اما مسئله مهم دیگری که می تواند به بحرانی شدن بیش از پیش منطقه دامن بزند، کوچ هسته مرکزی داعش به افغانستان است که اهمیت ویژه ای در معادلات منطقه و جهان خواهد داشت.
ایران و روسیه، خاک کشورهای سوریه و عراق را برای داعش نا امن کرده اند و ناتو نیز اجازه حضور داعش در شمال آفریقا را نخواهد داد. در این شرایط، افغانستان تنها گزینه برای کوچ یا به عبارتی فرار داعش برای جلوگیری از انحلال کامل می باشد. اما در صورت رخ دادن این اتفاق چه وقایعی به وقوع خواهند پیوست؟
در وهله اول انتقال تروریسم به آسیای شرقی به واسطه مرزهای مشترک افغانستان و چین ...

سرخط اخبار