تعداد دشت های ممنوعه کشور در حال افزایش است

فارس نیوز شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۱
مدیرکل حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۴۰۵ دشت کشور ممنوعه است، گفت: این موضوع بسیار هشدار دهنده است چراکه بیش از 95 درصد پتانسیل آب زیرزمینی کشور در این دشت ها قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)،محمد علی مصطفوی در نشست تخصصی با اعضا کمیسیون های رسیدگی به صدور پروانه ها و مدیران دفاتر حفاظت و بهره برداری منابع آب زیرزمینی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۴۱ میلیارد مترمکعب برای برداشت از چاه های مجاز کشاورزی در ۶۰۹ محدوده مطالعاتی پروانه بهره برداری صادر شده است که طبق برنامه ششم توسعه این میزان باید به 27 میلیارد مترمکعب کاهش یابد.
وی با بیان اینکه کسری تجمعی آبخوان های زیرزمینی به ۱۴۰ میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: به منظور تعادل بخشی آبخوان ها باید ۱۴ میلیارد متر مکعب از برداشت چاه های مجاز کشاورزی کاسته و به رقم ۲۷ میلیارد مترمکعب برسد؛ بنابراین اصلاح و تعدیل پروانه چاه های مجاز کشاورزی باید با جدیت در دستور کار کمیسیون ها قرار بگیرد.
مدیرکل حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به وجود ۴۸۷ هزار حلقه چاه مجاز در سراسر کشور، افزود: علاوه بر آن نیز حدود ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز در سراسر کشور شناسایی شده است که حدود 114 هزار حلقه آن دارای عمق بیش از 20 متر هستند و براساس قانون این چاه ها باید پر و برداشت غیرمجاز از منابع آب متوقف شود.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی دشت های کشور با افت سطح منابع آب زیرزمینی مواجه هستند، گفت: نگاه حفاظتی به منابع آب ضروری است چراکه در حال حاضر 405 دشت ایران در وضعیت ممنوعه است و ۱۷ دشت دیگر نیز در حال بررسی است که این موضوع بسیار هشدار دهنده است.
مصطفوی با تاکید بر اینکه اعضای کمیسیون صدور پروانه ها باید نگاه ویژه ای برای صیانت از منابع آب داشته باشند، تصریح کرد: با توجه به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.