آسمان مرداد شهاب باران می شود

اعتماد آنلاین شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۳

اعتمادآنلاین|  علی آزادگان با بیان اینکه بارش برساوشی معروف ترین و پرشهاب ترین بارش سال است، گفت: بارش برساوشی همه ساله از 29 تیرماه تا 2 شهریورماه فعال است و در شب 22 مرداد به اوج می رسد.
این کارشناس نجوم افزود: نرخ بارش این شهاب باران حدود 100 شهاب در ساعت است که برای دیدن این تعداد شهاب باید در مکانی بسیار تاریک و به دور از آلودگی نوری قرار بگیریم.
به گفته وی، ذرات غباری که در طی این بارش شهابی به جو زمین برخورد می کنند و شهاب ها را ایجاد می کنند از دنباله دار سوئیف-تاتل نشات می گیرند؛ این دنباله دار هر بار که به دور خورشید می گردد، انبوهی از ذرات غبار خود را به جای می گذارد.
آزادگان با بیان اینکه این بارش شهابی نیز مانند همه دیگر بارشهای شهابی دارای کانون است، بیان کرد: کانون هر بارش شهابی نقطه ای از آسمان است که از دید رصدگر، همه شهاب ها از آن نقطه بیرون می آیند. در واقع اگر انتهای هر شهاب بارش برساوشی را امتداد دهیم باید به کانون این بارش برسیم.
او با بیان اینکه کانون این بارش در صورت فلکی برساوش جای دارد و شب دوشنبه به اوج می رسد، تاکید کرد: با توجه به قرار داشتن در میانه تابستان، خروج از شهر و ساعت ها در کوه و بیایان رصد کردن کار ساده تری است. اما امسال با توجه به اینکه با ماه شب یازدهم همزمان است، نمی توان انتظار مشاهده شهاب های زیادی از این بارش داشت.
این کارشناس نجوم تاکید کرد: هر چند که حضور ماه 94 درصد در این شب مانع از رویت شهاب های بسیاری خواهد شد، اما حضور ماه برای افرادی که به عکاسی نجومی با مناظر زمینی علاقمند هستند، فرصت خوبی می دهد که شاید بتوانند در عکس خود شهاب های پرنور را نیز ثبت کنند.
منبع: مهر

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار