نجات کشاورزی قم با عبور از آبیاری سنتی

دریافت خبر : شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۸:۰
نجات کشاورزی قم با عبور از آبیاری سنتی
قم- ایرنا- کاهش منابع آبی قم در سال های اخیر تاثیر مستقیمی بر روی بخش کشاورزی استان داشته است و بسیاری از کارشناسان و مسئولان متولی این حوزه معتقدند که مهمترین راه عبور از این وضعیت، کنار گذاشتن روش های آبیاری سنتی و روی آوردن به شیوه های نوین آبیاری است.

به گزارش ایرنا، رکن اصلی حیات بخش کشاورزی دسترسی به منابع آبی پایدار است، به همین منظور از سال های قبل که خطر کاهش منابع آبی برای مسئولان و بهره برداران بخش کشاورزی قم آشکار شد، استفاده از سیستم های هوشمند در چاه های آب و بهره گیری از روش های نوین آبیاری همچون آبیاری قطره ای و تحت فشار به عنوان جایگزین روش های آبیاری سنتی که در آن حجم زیادی از آب به هدر می رود، در دستور کار استان قرار گرفت.
تغییر الگوی کشت و استفاده از گونه های گیاهی که برای تولید آنها در مزارع به حجم کمی از آب نیاز می باشد، سیاست راهبردی دیگری است که از مدت ها قبل برای مقابله با چالش کم آبی مورد توجه مسئولان و کشاورزان استان قم قرار گرفته است.
در همین رابطه خبرنگار ایرنا به منظور اطلاع از آخرین وضعیت اقدام های صورت گرفته برای ساماندهی و مدیریت منابع آبی در بخش کشاورزی قم، با مسئولان متولی این بخش به گفت و گو پرداخت.
** 60 درصد چاه های کشاورزی قم هوشمند است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم پیرامون این موضوع به خبرنگار ایرنا، گفت: در حال حاضر 60 درصد چاه های آب بخش کشاورزی استان از کنترل های هوشمند استفاده می کند. ...

[ مشاهده متن کامل نجات کشاورزی قم با عبور از آبیاری سنتی ایرنا ]