2 گورستان دوره ساسانی در سبزوار کشف شد

دریافت خبر : جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۷
2 گورستان دوره ساسانی در سبزوار کشف شد
سبزوار- ایرنا- کارشناس باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: دو گورستان مربوط به اواخر حکومت اشکانیان و عصر ساسانیان در منطقه ششتمد از توابع شهرستان سبزوار کشف شد.

محمد عبد الله زاده ثانی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: قدمت گورستانهای کشف شده حدود هزار و 800 تا دو هزار سال قبل است و مربوط به زمانی است که مردم منطقه به آئین زرتشتی اعتقاد داشته اند.
وی ادامه داد: با وجود ˈآتشکده آذر برزین مهرˈ در شهرستان داورزن به عنوان یکی از سه آتشکده بزرگ ایران و رواج آئین زرتشت در گذشته این سامان، کشف این گورستانها در محدوده شهرستان سبزوار دور از انتظار نیست.
کارشناس باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: درآئین زرتشتی خاک، عنصری مقدس به شمار می آید لذا در گذشته زرتشتیان بدنهای مردگان خود را در محلهایی به نام 'برج خاموشان' می گذاشتند تا گوشت آنها از بین برود یا لاشخورها و پرندگان گوشت اجساد را بخورند و پس از بین رفتن گوشت اجساد، استخوانها را به استخوان دانها منتقل می کردند تا از آلوده شدن عنصر خاک جلوگیری شود.
عبد الله زاده ثانی افزود: مشاهده شیوه های تدفینی به روش استخوان دان یکی دیگر از نشانه های رواج باورهای زرتشتی در منطقه ششتمد سبزوار است.
وی ادامه داد: دو صخره مرجانی از نوع فسیل شده هم در بخش ششتمد ...

[ مشاهده متن کامل 2 گورستان دوره ساسانی در سبزوار کشف شد ایرنا ]

آخرین اخبار استانها