اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می گیرد

خبرگزاری مهر دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۵۰

مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه زمان زیادی تا اتمام مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای باقی مانده در برجام باقی نمانده است، اظهار داشت: اروپا همواره نشان داده که نقش پلیس خوب را در مقابل رفتارهای بد آمریکا بازی می کند.
وی با بیان اینکه اروپا برای حفظ برجام اراده ای ندارد و نمی خواهد برای این کار هزینه کند، ادامه داد: حجم مبادلات اقتصادی ما با اروپا در بهترین حالت ۲۰ میلیارد دلار در سال است اما حجم مبادلات اقتصادی آمریکا با اروپا بین ۹۰۰ تا هزار میلیارد دلار است و قطعاً اروپا هزار میلیارد دلار را فدای ۲۰ میلیارد دلار نمی کند.
رئیس کمیته هسته ای مجلس با اشاره به وقت کشی های اروپا تصریح کرد: حفظ برجام به صورت فعلی به نفع اروپاست اما آن ها نمی خواهند برای این موضوع هزینه دهند بلکه می خواهند ایران را کنترل کنند و از سوی دیگر سودی هم از برجام به ما نرسانند.
ذوالنور با بیان اینکه بهترین گزینه برای اروپا همین حالت فعلی است، تصریح کرد: آنها منفعت طلب هستند و طبیعی است که این رویه را ادامه دهند اما این روند به نفع ما نیست و نباید به این شرایط ادامه دهیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره دیگر گزینه های پیش روی ایران در صورتی که اروپا در مهلت ۶۰ روزه اقدامی برای حفظ برجام نکند، گفت: در وهله اول درصد غنی سازی اورانیوم را افزایش می دهیم چرا که درصد غنی سازی اورانیوم ما پیش از برجام ۲۰ درصد بود اما در برجام تاکید شد که سقف غنی سازی تا ۳.۶۷ درصد باشد که اگر این ۶۰ روز اتفاقی برای حفظ برجام رخ ندهد، ما درصد غنی سازی اورانیوم را تا هر میزانی که نیازمان باشد به صورت صلح آمیز افزایش خواهیم داد.
وی ادامه ...

سرخط اخبار