بهار ۹۸| زیبایی جهان در باغ جهان نمای شیراز؛ جلوه های ناب طبیعت بهاری+فیلم

خبرگزاری تسنیم شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۳:۲
باغ جهان نما از کهن ترین باغ های شیراز چشم اندازی زیبا وسیع دارد و هر گردشگر می تواند ساعت های آرامی را در محوطه آن به گردش بپردازد.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، باغ جهان نما از کهن ترین باغ های شیراز محسوب می شود که در گذشته جزء صحرای جعفرآباد و مصلی شیراز بوده و در دوره سلسله آل مظفر و آل اینجو این باغ و دشت زیردست حوالی آن سرسبز و بسیار آباد بوده است. دو دشت جعفرآباد و مصلی که همواره پوشیده از باغ های جان نواز و روح افزا بوده، در اشعار حافظ شیرازی به آنها اشاره شده است.
باغ جهان نما همانند سه باغ مشهور ارم و دلگشا و باغ تخت قراچه در دوره آل مظفر و آل اینجو یعنی پیش از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده و «ابن عربشاه» مورخ دوره تیمور در عجایب المقدور این باغ را "زینت الدنیا" نامیده است.
این باغ در هنگام اقامت تیمور گورکانی همچون سایر باغ های نامدار آن دوره مورد توجه واقع شده به طوری که دستور می دهد همانند آن را در اطراف سمرقند احداث کنند و جهان نما بنامند.
البته باغ جهان نما در دوران صفویه هم بنا به اسناد موجود تاریخی، آباد و با اهمیت بوده و «شاردن» که در دوره صفویه شیراز را دیده درباره آن نوشته است "دروازه شهر (دروازه قرآن) به خیابان بسیار زیبایی منتهی می شود که دراز و باریک است. در دو سوی این خیابان باغ هایی است که جبهه آنها در سمت خیابان دویست پا و هریک دارای سر در و مدخل باشکوهی است با طاق نیم گنبدی و بر فراز هر سر در یک کلاه فرنگی ساخته اند. درهای باغ از دو سو مقابل هم قرار گرفته و قرینه بودن آنها وضع جالبی به وجود آورده است. در وسط این خیابان حوض مربع شکلی است که پهنای این حوض به اندازه خیابان است و برای این که بتوان از دو طرف آن گذشت، سر در باغ های دو سو به اندازه سی پا عقب نشسته است."
از نوشته ...