تونل وحشت در معابر تهران

ایرنا یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۹:۲۸
تهران- روزنامه شهروند روز یکشنبه در گزارشی به موضوع پولی شدن 5 تونل پایتخت پرداخته است.

در این گزارش آمده است: خبر پولی شدن ٥ تونل تهران در چند روز گذشته واکنش های گسترده ای به دنبال داشته است؛ آنچنان که فضای مجازی محل اظهار نظر مردم شده و مخالفان این طرح مقابلش صف کشیده اند. بر این اساس معاونت حمل ونقل و ترافیک پیش نویس لایحه ای را به معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران ارایه کرده است که در آن تونل های نیایش، رسالت، توحید، شهدای غزه، امیرکبیر و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض عبور و مرور می شوند. پیش نویس این لایحه در اداره تدوین قوانین و مقررات شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفته و این لایحه از لحاظ کارشناسی و حقوقی بررسی شده که درنهایت به تأیید رسیده و به زودی به شورای شهر ارسال می شود.
*در انتظار تصویب لایحه ای قدیمی
پیش از این و در سال های گذشته هم طرح پولی شدن برخی تونل های تهران مطرح شده بود. در بند 16 ماده هفتادویکم و هفتادوهفتم قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران مصوب سال 75 به منظور جلب مشارکت شهروندان در تأمین هزینه های نگهداری تونل های شهری و جبران عوارض زیست محیطی ناشی از استفاده از خودروهای شخصی به شهرداری تهران اجازه داده شد از ابتدای سال 94 و پس از ایجاد زیرساخت ها و امکانات لازم برای اخذ وجه به صورت الکترونیکی نسبت به اخذ تردد از تونل های نیایش، توحید، رسالت و پل طبقاتی صدر به مبلغ ٣ هزار تومان به ازای هر تردد اقدام کند اما این لایحه عملیاتی نشد.
ابوالفضل قناعتی، عضو هیأت رئیسه شورای شهر پیشین تهران دلیل پس گرفتن این لایحه از سوی شهرداری را پیش بینی مخالفت اعضا و عدم رأی به آن دانسته و گفته بود: «بر اساس ارزیابی هایی که کمیسیون ...

سرخط اخبار