آمریکا از اختلافات میان قطر و چهار کشور عربی سود می برد

ایرنا شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۱
تهران – ایرنا – 'حمدبن جاسم آل ثانی' وزیر خارجه و نخست وزیر پیشین قطر در گفت وگوی اختصاصی با شبکه خبری روسیا الیوم گفت که آمریکا از اختلافات میان قطر و چهار کشور عربی بهره می برد.

به گزارش روسیا الیوم، حمدبن جاسم آل ثانی افزود که تداوم بحران قطر و چهار کشور عربی (عربستان، مصر، امارات و بحرین) برای برخی از طرف ها خوب است.
وی گفت: آمریکا و بسیاری از کشورها از این بحران سود می برند و می خواهند تا اختلافات به همین روال باقی بماند.
این مقام پیشین قطری اضافه کرد: شکست میانجیگری آمریکا در حل بحران خلیجی به خاطر مواضع ضد و نقیضی است که ازسوی واشنگتن اتخاذ می شود و همچنین به خاطر لجاجت طرف های بحران است.
حمدبن جاسم همچنین تاکید کرد که بازگشت اعتماد میان کشورهای عربی خلیج فارس نیازمند سال های زیادی خواهد بود حتی اگر شرایط به قبل از آغاز بحران بازگردد.
شورای همکاری خلیج فارس پس از قطع روابط دیپلماتیک چهار کشور عربی مصر، امارات، بحرین و عربستان سعودی با قطر در سال 2017 با بحران مواجه شده است.
وزیر خارجه پیشین قطر در کنایه به نقش مصر در بحران این کشور گفت که وی این کشور را سرزنش نمی کند چرا که این کشور نیاز به پول های زیادی دارد و ناچار است که در کنار کشورهایی باشد که به صورت آشکارا از قاهره حمایت می کنند.
بن جاسم همچنین به محمدبن سلمان ولیعهد سعودی نصیحت کرد که وی بایستی مشاوران در سطح عالی داشته باشد تا او را نسبت به تصمیماتی که می گیرد، آگاه کنند.
روابط اعضای شورای همکاری خلیج فارس از یک سال و نیم پیش به شدت دچار تنش شد و چهار کشور عربستان، امارات، مصر و بحرین در 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت مالی از تروریسم و روابط نزدیک با ایران ارتباط خود را با این کشور قطع کردند.
این کشورها 13 شرط برای ازسرگیری روابط با قطر اعلام کردند که دوحه تاکنون به هیچ یک از این شروط عمل نکرده و معتقد است که ...

سرخط اخبار