لحظه خروج مواد پرانرژی از سطح خورشید + ویدئو

اعتماد آنلاین چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۶

اعتمادآنلاین|  رصدخانه خورشیدی و هورسپهری (Solar and Heliospheric Observatory) یا سوهو که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا اداره می شود اوایل هفته جاری تصاویری از لحظه خروج مواد پرانرژی از سطح خورشید ثبت کرد و پس از آن پژوهشگران این تصاویر را در شبکه اجتماعی توییتر به اشتراک گذاشتند.
این رخداد خروج جرم از تاج خورشیدی (coronal mass ejection) نام دارد که در آن خورشید پلاسما و میدان مغناطیسی را با سرعت زیادی از جو بالایی خود خارج می کند.
خروج جرم از تاج خورشیدی یک رخداد نسبتا معمول در جو فضا است اما این باعث نمی شود آنها قابل توجه نباشند.
خروج جرم از تاج خورشیدی یک فوران پر جرم از باد خورشیدی و افزایش میدان های مغناطیسی است که از تاج خورشید بیرون می آید و در فضا منتشر می شود.
خروج جرم از تاج خورشیدی معمولاً با دیگر پدیده های خورشیدی مانند شراره خورشیدی همراه است. این پدیده از مناطق فعال خورشید مانند لکه های گروهی خورشید به وجود می آید.
این رویدادها می توانند میلیاردها تن مواد مضر را به فضا و به سمت سیاره خودمان بفرستند و گاهاً ماهواره ها و ارتباطات را نیز تحت تأثیر قرار دهند.
آخرین لحظه خروج جرم از تاج خورشیدی باز هم توسط این رصدخانه و توسط کارل باتاماس(Karl Battams) دانشمند اخترفیزیک و علوم رایانه شناسایی شد.
این مشاهدات فقط چند روز پس از آن که ناسا اعلام کرد اولین اطلاعات از دو ملاقات پارکر و خورشید به زمین رسیده است، منتشر شد.
نیکالاس پینکی(Nickalaus Pinkine) مدیر عملیات ماموریت پارکر گفت: همه داده های علمی مورد انتظار جمع آوری شده در دو ملاقات پارکر با خورشید در حال حاضر روی زمین و در دست دانشمندان است.
منبع: ایسنا

سرخط اخبار