آیا سوسیالیسم دوباره سر بر آورده؟

دریافت خبر : چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۹
آیا سوسیالیسم دوباره سر بر آورده؟
اکونومیست نوشت: در تمام نزدیک به سه دهه ای که از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می گذرد، صاحبنظران سیاسی به خصوص در کشورهای غربی از مرگ سوسیالیسم گفته اند و این ادعا آن قدر تکرار شده که کم کم به نوعی عقیده تبدیل شده است. این در حالی است که نشانه های زیادی علیه این طرز فکر وجود دارد؛ چنان که در همین روزهای اخیر سایت و نشریه معتبر اکونومیست در سرمقاله اش ادعا کرده که یک دکترین چپ جدید که البته این نیز مثل سلفش قادر نیست به مسائل کاپیتالیسم پاسخ دهد، در حال ظهور است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در تمام نزدیک به سه دهه ای که از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می گذرد، صاحبنظران سیاسی به خصوص در کشورهای غربی از مرگ سوسیالیسم گفته اند و این ادعا آن قدر تکرار شده که کم کم به نوعی عقیده تبدیل شده است. این در حالی است که نشانه های زیادی علیه این طرز فکر وجود دارد؛ چنان که در همین روزهای اخیر سایت و نشریه معتبر اکونومیست در سرمقاله اش ادعا کرده که یک دکترین چپ جدید که البته این نیز مثل سلفش قادر نیست به مسائل کاپیتالیسم پاسخ دهد، در حال ظهور است.
به گزارش شفقنا؛ سرمقاله اکونومیست چنین آغاز می شود:
در سال ۱۹۹۱ بعد از فروپاشی شوروی چنین به نظر می آمد که عصر برخوردها و منازعات ایدئولوژیک سر آمده. در این مبارزه که تقریبا در تمام قرن بیستم برقرار بود، کاپیتالیسم پیروز شده و سوسیالیسم هم بدل شده بود به نوعی ضرب المثل درباره شکست اقتصادی و سرکوب سیاسی؛ که تنها در قالب حزب کمونیست چین ادامه حیات می داد که آن نیز البته با پیروی از خط مشی بازار در واقع سایه ای از کمونیسم بود. امروزه اما بعد از گذشت ۳۰ سال فترت، سوسیالیسم دوباره مد شده ...

[ مشاهده متن کامل آیا سوسیالیسم دوباره سر بر آورده؟ انتخاب ]