برنامه ای برای افزایش قیمت گاز نداریم

فارس نیوز شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۴
مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: برنامه ای برای افزایش قیمت گاز نداریم مگر اینکه مجلس ما را به افزایش قیمت مکلف کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حسن منتظر تربتی در نشست خبری که صبح امروز در شرکت ملی گاز ایران برگزار شد از بومی شدن ماده بودار کننده گاز در کشور خبر داد و گفت: اکنون تولید ماده بودارکننده در عسلویه آماده بهره برداری است و در آینده نزدیک با حضور رئیس جمهور افتتاح می شود.
وی همچنین با اشاره به تولید این ماده در دیگر کشور ها گفت: در زمینه تولید این ماده ایران بعد از فرانسه و روسیه سومین کشور است.
منتظر تربتی در ادامه این نشست خبری با اشاره به سابقه فعالیت شرکت ملی گاز ایران گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها هشت شهر به شبکه گازرسانی شهری کشور وصل بود و گازرسانی به دیگر شهرها موضوعیت نداشت. با پیروزی انقلاب و در طول سال های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، سوخت گاز، جایگزین نفت سفید شد، به دلیل به کارگیری این سیاست روند توسعه گازرسانی شتاب گرفت.
وی با بیان این که تولید گاز در ایران تا سال ١٣۶٨ شمسی، روزانه ٣٥ میلیون مترمکعب بود، اظهار کرد: شناسایی مخازن گازی از سال ٦٨ به بعد آغاز شد و طبق ذخایر گاهی ایران و گاهی روسیه نخستین کشور دارنده گاز در جهان هستند.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: تاکنون ۱۱۳۹ شهر، ٢٧ هزار روستا گازرسانی شده اند. به طور کلی ٩٧ درصد جمعیت شهری و ٨٢ درصد جمعیت روستایی اکنون زیرپوشش شبکه گازرسانی هستند.
به گفته تربتی بخش عمده نیاز صنعت گاز اکنون در داخل تامین می شود به طوریکه هم اکنون ٩٤ درصد جمعیت کشور اکنون از نعمت گاز بهره می برند.
معاون وزیر نفت در ادامه درباره صادرات گاز به پاکستان و احتمال به داوری رفتن ایران گفت: ما آمادگی صادرات به پاکستان را داریم، بخشی از خط احداث شده و زیرساخت ها ...

سرخط اخبار