مروری بر بخشی از جنایات آمریکا علیه مردم ایران به بهانه کودتای 28 مرداد

دریافت خبر : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۸:۱
مروری بر بخشی از جنایات آمریکا علیه مردم ایران به بهانه کودتای 28 مرداد
پس از انقلاب تاکنون چهار دهه از آن می ­گذرد دولتمردان آمریکا با در پیش گرفتن سیاست خصمانه با اقدامات آشکار و ترفندها و توطئه های پیدا و پنهان از هیچ گونه عملی علیه نظام جمهوری اسلامی دریغ نکرده­ اند، بلکه روز به روز بر شدت آن افزوده ­اند.

پژوهش خبری صدا وسیما: 65 سال از اولین مداخله و جنایت آشکار دولتمردان آمریکا علیه ملت ایران می­گذرد. جنایتی که اسناد منتشره از سوی سازمان جاسوسی آمریکا و اذعان مقامات واشنگتن موید آن است. چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می­گذرد و این درحالی است که ایالات متحده هر روز بر جنایاتش علیه مردم ایران افزوده است. به بهانه سالگرد کودتای 28 مرداد و در ادامه مباحث بررسی اقدامات و جنایات آمریکا ضد مردم ایران در این بخش به دو مورد از کودتاهایی که دولتمردان واشنگتن در آنها نقش بارز و آشکاری داشته اند، یعنی کودتای 28 مرداد 1332 و کودتای نقاب تیرماه 1359 می­ پردازیم. 
کودتای 28 مرداد 1332
درباره نفوذ و اقدامات مداخله جویانه ایالات متحده آمریکا در عرصه سیاسی داخلی و خارجی ایران طبق اسناد موجود بایستی گفت، که پس از جنگ جهانی دوم و در دهه 20 شمسی کم کم پای آمریکایی­ ها به ایران باز شد. بانی اصلی باز شدن پای آمریکایی ها به ایران پس از جنگ جهانی دوم و در کنار آن، واگذاری امتیازات قضایی و امنیتی به آنان، "قوام­ السلطنه" بود. در همین راستا، اولین دسته از نیروهای نظامی امریکا تحت عنوان "میسیون نظامی"، ...

[ مشاهده متن کامل مروری بر بخشی از جنایات آمریکا علیه مردم ایران به بهانه کودتای 28 مرداد واحد مرکزی خبر ]