امام(ره)، منتظری و هاشمی چهره های تاثیرگذار نهضت بودند/ هاشمی جلو صف می ایستاد و از فحاشی ها هراس نداشت

اعتماد آنلاین شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۶

اعتمادآنلاین|  آیت الله سیدمحمد موسوی خویینی با بیان روایتی از فعالیت های سیاسی مرحوم هاشمی در دهه 40 و 50، گفت: آقای هاشمی یکی از پیشتازان نهضت روحانیون ویکی از اولین پا به رکاب های نهضت بود. جاذبه امام همه را به سمت خود می کشید؛ البته بودند کسانی که با علما و مراجع دیگر مرتبط بودند ولی آنان که به نهضت اعتقاد داشتند، جذب امام شدند. از جمله کسانی که از همان اول ارتباطش با امام خیلی ارتباط نزدیک و خوبی بود، آقای هاشمی بود. ایشان خیلی زود از قم به تهران نقل مکان کرد. تا اینکه در سال 50، خود من هم از قم به تهران رفتم و همین مهاجرت، باعث ارتباط بیشتر من با ایشان شد.»
وی ادامه داد: یادم می آید شب های شنبه، در مسجد جوزستانِ جماران یک بحث تفسیری را شروع کرده بودم. بعضی از این شب ها، آقای هاشمی می آمد و پای این جلسات تفسیر می نشست. من بعدها از این گونه روحیات، بسیار در آقای هاشمی دیدم. آقای هاشمی رفسنجانی همه چیز را در مسیر همان نهضتی که به آن اعتقاد داشت می خواست و در این مسیر، به شأن خود خیلی اهمیت نمی داد و برایش مسئله ای نبود که بیاید و پای صحبت من بنشیند.
وی با بیان اینکه من و آقای هاشمی گاهی همفکری و همکاری با هم داشته باشیم و گاهی من به کمک ایشان احتیاج داشتم و گاهی ایشان به من احتیاج داشت، تصریح کرد:یک وقت ایشان و جمع دوستانشان مثل آقای بهشتی و آقای باهنر، در فکر این شدند که در لبنان مجله ای منتشر کنیم که مسائل سیاسی و قضایای مربوط به مبارزات ایران در این مجله اطلاع رسانی شود. لبنان دروازه خاورمیانه به سمت اروپا و دنیا بوده و هست.
موسوی خویینی ادامه داد: قرار شد من با کمک آقای هاشمی به لبنان بروم و با مرحوم آقاموسی صدر ...

سرخط اخبار