بولتون و ترامپ، چرا و چگونه به این نقطه رسیدند؟ فرصتی برای آغاز مذاکره ایران و آمریکا؟

خبرداغ پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰:۲۱
اخراج بولتون چه تاثیری بر روابط امریکا با ایران و دیگر کشورها خواهد گذاشت؟ آیا علت اصلی برکناری بولتون، اختلاف نظر او با ترامپ درباره موضوع مذاکره با روحانی بود؟

سایت ها و روزنامه های بین المللی به خصوص امریکایی توجه ویژه ای به برکناری و اخراج جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا نشان داده اند و به گمانه زنی درباره پیامدهای این موضوع پرداخته اند.
به گزارش خبرداغ به نقل از آفتاب نیوز؛ سایت "ووکس" با اشاره به اینکه بولتون در حال حاضر سومین مشاور امنیت ملی ترامپ است که سمت خود را پس از "مایکل فلین" و "اچ ار مک مستر" ترک می کند، می نویسد: "برخلاف آن دو نفر، هرگز تصور نمی شد که بولتون تا آخر در مقام خود باقی بماند چرا که در بسیاری از موارد دیدگاه متفاوتی در عرصه سیاست خارجی با ترامپ داشت. علیرغم آنکه ترامپ در تلاش برای خارج کردن امریکا از جنگ های پرهزینه خارجی و دور نگهداشتن آن کشور از وارد شدن به جنگ های جدید بود، بولتون معمار اصلی جنگ عراق در سال 2003 میلادی بود و مدت ها است که طرفدار تغییر رژیم در کشورهای خاورمیانه و امریکای لاتین با مداخله امریکا است. مطمئنا همانگونه که بسیاری انتظار داشتند این ناسازگاری باعث اصطکاک میان این دو نفر در مورد موضوعات مهم سیاست خارجی از جمله کره شمالی، ایران و ونزوئلا شد".
این سایت در ادامه با طرح این پرسش که "بولتون چگونه ترامپ را از دست داد"؟ می نویسد: "اولین اختلاف بزرگ میان آن دو درباره کره شمالی بود. بولتون از دوران بوش تعارض بسیاری با دولت پیونگ یانگ داشته و از انجام اقدام نظامی هوایی پیشگیرانه علیه تاسیسات هسته ای آن کشور طرفداری کرده بود و به دولت ترامپ فشار آورد تا رویکرد جنگ طلبانه ای در قبال "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی داشته باشد. این در حالی بود که رییس جمهوری امریکا تلاش می کرد تا دیدار چهره به چهره مستقیم و مذاکره ...

سرخط اخبار