زلزله ۴.۴ "اهل" فارس عیدی گسلی زمین به ایران/ثبت ۱۱ زمین لرزه بیش از ۳ در ۶ استان کشور

ایسنا شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۳:۴۰
در هفته گذشته "اهل" استان فارس زلزله ای به بزرگای ۴.۴ را تجربه کرد، ضمن آنکه ۶ در استان کشور ۱۱ زمین لرزه بیش از ۳ به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا، بر اساس مطالعات دکتر سیاوش شایان استادیار دانشگاه تربیت مدرس و دکتر غلامرضا زارع دانش آموخته این دانشگاه، استان فارس با دارا بودن گسل های "کازرون"، "کرباس"، "بهار"، "فیروز آباد"، "نظام آباد"، "رازک"، "بی سه"، "ده شیر" و گسل بزرگ و خطرناک "زاگرس" همه ساله شاهد وقوع زلزله های متعددی است. در این میان، اهمیت دو گسل "کازرون" و "زاگرس" از بقیه بیشتر است.
گسل کازرون گسلی است تقریباً شمالی- جنوبی و در بخش غربی شهر کازرون گسترش دارد. این گسل، کمربندی از گسل های بریده و خمیده را تشکیل می دهد که در حدود ۲۱۰ کیلومتر از جنوب کوه "دینار" در شمال شروع می شود و تا ساحل بوشهر در خلیج فارس ادامه دارد.
گسل زاگرس که به نام "راندگی یا روراندگی زاگرس" هم نامیده می شود، متشکل از دسته ای از گسل ها است که دارای امتداد شمال غربی- جنوب شرقی هستند. این گسل با توجه به آنچه در روی زمین دیده می شود، دارای حرکت راست گرد است.
در روز اول فروردین ۹۸ در اهل استان فارس زلزله ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۷ کیلومتری رخ داد که کانون این زمین لرزه در ۲۹ کیلومتری اهل و ۳۴ کیلومتری اشکنان استان فارس و ۳۹ کیلومتری بندر مقام استان هرمزگان گزارش شد.
علاوه بر آن زمین لرزه های بیش از ۳ در استان های کرمانشاه، کرمان، فارس، خوزستان، خراسان جنوبی و هرمزگان به ثبت رسید.
جزئیات زمین لرزه های هفته گذشته به این شرح است:
۲۵ اسفند
در آبگرم استان قزوین زلزله ۲.۵، هجدک استان کرمان زلزله ۲.۶، در آسارای استان البرز زلزله ۲.۹ و در شهر کرمانشاه زلزله ۲.۶ رخ داد.
در قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد و کانون رومرکز این زمین لرزه در ۲۲ ...

#خلیج_فارس #دکتر_غلامرضا_زارع #دانشگاه_تربیت_مدرس #استان_خراسان_شمالی #استان_خراسان_جنوبی #راندگی_یا_روراندگی_زاگرس #استان_گلستان #فیروز_آباد #شهر_کازرون #سرپل_ذهاب #نظام_آباد #قصر_شیرین #تازه_آباد #ینگی_قلعه #بندر_مقام #عشق_آباد #کامفیروز #اندوهجرد #گمیش_تپه #اندیمشک #باغ_ملک #مورموری #وحدتیه #بشرویه #سربیشه #پلدختر #اشکنان #ده_شیر #ایران #کرباس #دینار #بی_سه #بهار #بستک #بیضا #جناح #رازک #ارسک #هجدک #ثبت_۱۱_زمین_لرزه #عیدی_گسلی_زمین #استان_کشور #بازرگان_استان_آذربایجان_غربی #قطور_استان_آذربایجان_غربی #قصرشیرین_استان_کرمانشاه_زلزله #گلباف_استان_کرمان_زلزله‌ای #حسینیه_استان_خوزستان_زلزله #ازگله_استان_کرمانشاه_زلزله #معمولان_استان_لرستان_زلزله #سیرچ_استان_کرمان_زلزله‌ای #حمیل_استان_کرمانشاه_زلزله #خورموج_استان_بوشهر_زلزله #ایذه_استان_خوزستان_زلزله #آسارای_استان_البرز_زلزله #شهداد_استان_کرمان_زلزله #لومار_استان_ایلام_زلزله #قلعه_تل_استان_خوزستان #کوخرد_استان_هرمزگان #سرگز_استان_هرمزگان #شهر_کرمانشاه_زلزله #ریزشهر_استان_بوشهر #اردکان_استان_فارس #آبگرم_استان_قزوین #اهل_استان_فارس #خشت_استان_فارس