بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت دارد

دریافت خبر : یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۹:۱۶
بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت دارد
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ما در زمینه بازار سکه و ارز به شفاف سازی نیاز داریم. حجم بالای نقدیندگی در کشور باید مدیریت شود وگرنه هر روز به یک حوزه سرایت شده و منجر به افزایش قیمت ها می شود.

به گزارش بانکداران ۲۴ ( Banker )،علی بختیار با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به رئیس جمهور به منظور تهیه گزارش از بازار سکه و ارز بیان کرد: در بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت داریم. امروز ما در کشور با حجم زیاد نقدینگی که حدود ۱۶۰۰ میلیون تومان است مواجه هستیم که باید مدیریت شود. اگر این نقدینگی به این شکل سرگردان باقی بماند هر روز به یک سمت کشیده شده و ایجاد گرانی می کند.
وی در ادامه گفت: یک روز این نقدیندگی به بازار خودرو می رود و روز دیگر به بازار موبایل و آنها را به ابزار تجارت تبدیل می کند. در کشورهای توسعه یافته این منابع را به سمت تولید سوق می دهند اما ما به جای هدایت این منابع به بازار تولید به سمت سکه و طلا فرستاده ایم آن هم به شکلی نامناسب به طوری که فرد سکه را یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان خریداری می کند و در بازار سه میلیون تومان می فروشد و در یک شب سرمایه فرد دو برابر می شود.
بختیار تصریح کرد: می بینیم که فردی امروز ۳۸ هزار سکه یا ۵۰۰۰ یا ۲۰ هزار سکه خریداری می کند در حالی که اصلا به آن نیازی ندارد. وقتی فردی صاحب دو تن طلا در کشور باشد عدم وجود سیاستگذاری مناسب و ...

[ مشاهده متن کامل بازار سکه و ارز نیاز به شفافیت دارد بنکر ]