"فرصتی" برای دیدن سایه های شگفت آور و گردباد مریخ

ایسنا چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲:۲۴
مریخ نورد "فرصت" که سال ها به اکتشاف درباره مریخ کمک می کرد، در طول ماموریت خود، تصاویر بسیاری از این سیاره ثبت کرده است.

به گزارش ایسنا ، مریخ نورد "فرصت"(Opportunity) که از سال ۲۰۰۴ برای اکتشاف و بررسی در مریخ به آن فرستاده شد، در حقیقت آزمایشگاهی سیار بود که وظیفه کاوش در سطح این سیاره را بر عهده داشت.
یک نکته جالب در مورد "فرصت"، انتخاب نام آن است. نام مریخ نوردهای "روح"(Spirit) و "فرصت"، برحسب اتفاق انتخاب نشده بلکه پیشنهاد دختری ۹ ساله به نام "سوفی کالیز "(Sofie Collis) بوده است. سوفی در سیبری چشم به جهان گشود و در دو سالگی توسط والدینی آمریکایی به فرزندی پذیرفته شد. وی در مقاله ای که برای پیشنهاد اسامی فضاپیماها ارائه داده بود، نوشت: من در پرورشگاه بزرگ شدم و جهان همیشه برایم تاریک و سرد بود. شب ها به آسمان نگاه می کردم و حال بهتری داشتم. من همیشه خواب پرواز را می دیدم. هنگامی که به آمریکا آمدم، رویاهایم به حقیقت پیوستند و اکنون، رؤیای فضانورد شدن را در سر دارم. "شین لوکیف "(Sean O'keefe)، از مدیران سابق ناسا درباره سوفی گفت: او "روح" دو کشور بزرگ را در سرشت خود دارد.
مریخ نورد فرصت طی سفر خود، تصاویر جالبی ثبت کرده است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می شود.
توت های اسرارآمیز
نخستین محل فرود فرصت، خشک به نظر می آمد اما در تصاویر ثبت شده، شکل های جالبی دیده شد که از وجود آب در این محل حکایت داشت. این شکل ها، به بلوبری شباهت داشتند و به نظر می رسید حاوی ماده معدنی موسوم به " هماتیت "(Hematite) هستند. وجود این تصاویر شبیه به بلوبری ، به پژوهشگران نشان داد که احتمالاً در این محل آب وجود دارد.
سایه های شگفت آور
سیاره های دیگر با وجود نداشتن محیط ثابت، لحظات خاصی از درخشش و زیبایی داشتند اما در مورد مریخ، وجود خورشید ...