برنامه های توسعه و پیشرفت باید بر پایه اجتهاد حکومتی تدوین شود/قوه مقننه سکولار به فقاهت کاری ندارد

دریافت خبر : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۲
برنامه های توسعه و پیشرفت باید بر پایه اجتهاد حکومتی تدوین شود/قوه مقننه سکولار به فقاهت کاری ندارد
نماینده مجلس خبرگان با اشاره به تفاوت قوه مقننه اسلامی با قوه مقننه سکولار گفت: در مرحله برنامه ریزی باید قواعد کلی شریعت لحاظ شود. همچنین برنامه های توسعه و پیشرفت هم باید بر پایه اجتهاد حکومتی تدوین شود.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، هفته چهارم دوره آموزشی «رویکردشناسی فقه حکومتی» با سخنرانی آیت الله عباس کعبی نماینده مجلس خبرگان و عضو پیشین شورای نگهبان به همت مدرسه آفاق برگزار شد.
*ابتکار عمل باید دست فقه باشد
آیت الله کعبی «مواد قانون اساسی» را همان مسائل فقه حکومت دانست و گفت: قانون اساسی تلاش دارد که همه نهادها بر اساس اصول اسلام سازماندهی شود. این به معنای نفی سکولاریسم است. تشریفاتی برای قانون گذاری در اصل 94 و 96 ذکر شده است. از جمله اینکه قانون باید در مجلس تصویب شود و به شورای نگهبان بیاید تا مطابقت آن با شرع تشخیص داده شود.
وی ادامه داد: اما شورای نگهبان و فقها سازنده و مبتکر قانون نیستند. اصل حاکمیت ضوابط اسلامی می گوید ابتکار عمل باید دست فقه باشد. نقطه عزیمت قانون گذاری باید محصول اجتهاد فقها باشد. در حالی که اکنون به رغم گذشتن 40 سال از انقلاب نقطه عزیمت قانون گذاری کارشناسی کسانی است که علوم معاصر را خوانده اند و التزامی هم نیست که کارشناسی شان بر اساس فقه باشد؛ لذا هنجارهای سکولار در شبکه قانون گذاری خودش را به جمهوری اسلامی می تواند تحمیل ...

[ مشاهده متن کامل برنامه های توسعه و پیشرفت باید بر پایه اجتهاد حکومتی تدوین شود/قوه مقننه سکولار به فقاهت کاری ندارد نسیم آنلاین ]