آیا SPV بدون اجرای کامل دستورات FATF اجرایی نیست؟

دریافت خبر : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۵:۵۴
آیا SPV بدون اجرای کامل دستورات FATF اجرایی نیست؟
با توجه به مشخص بودن مبدا و مقصد پولی جابجا شده در کانال ویژه مالی اروپا و همچنین میزان مراقبت هایی که این کانال در این زمینه دارد، پیش شرط قرار دادن FATF برای راه اندازی آن، از نظر فنی توجیهی ندارد و صرفا درخواستی سیاسی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از مهمترین مسائل مطرح شده توسط حامیان همکاری با گروه ویژه اقدام مالی FATF در هفته های اخیر، ضرورت اجرای کامل برنامه اقدام این نهاد بین الدولی و خروج از لیست سیاه آن با هدف راضی کردن اروپا برای باقی ماندن در برجام است.
همچنین آنها مدعی هستند که برای راه اندازی ساز و کار مالی ویژه اروپا SPV نیازمند خروج از لیست سیاه FATF هستیم. در همین راستا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در جریان بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم CFT (یکی از لوایح چهارگانه درخواستی FATF از ایران) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۵ مهرماه  گفت : «اروپا می گوید برای اینکه بتوانیم مکانیزم مالی را اجرایی کنیم، نیاز است ایران به این کنوانسیون ملحق شود».
همچنین اخیرا حسین قریبی، دستیار وزیر امور خارجه و مسئول پرونده FATF در این وزارتخانه درباره این موضوع در مصاحبه ای  گفت : «این که وضعیت ما (در FATF) یک وضعیت عادی شود حتماً برای کارکرد و گسترش کارکرد سامانه ای که مخصوص ما طراحی شده است(SPV)، کمک کننده خواهد بود».
برخی از نمایندگان مجلس ...

[ مشاهده متن کامل آیا SPV بدون اجرای کامل دستورات FATF اجرایی نیست؟ فارس نیوز ]