نرخ تعیین شده ی نفت، در بودجه 98 معقول است/ همداستانی برخی داخلی ها با آمریکا مانع اجرایی شدن اهداف صنعت نفت شد

ایلنا یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۵

عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه وزارت نفت در شرایط کنونی نمی تواند برنامه چندانی برای توسعه صنعت نفت داشته باشد، قیمت نفت 54 دلاری در لایحه بودجه 98، را نرخ معقولی دانست.
جلال میرزایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تحقق اهداف صنعت نفت در لایحه بودجه 98 اظهار داشت: زمانی که بودجه سال جاری را می بستیم قیمت ها پایین بود و یا زمان بودجه بندی در سال 95 برای سال 96 نیز قیمت نفت روی 47 دلار بود اما آن زمان با توافق اوپک و غیر اوپک برای کاهش سقف تولید، قیمت ها به رقم مطلوب تری رسید اکنون هم قیمت نفت 54 دلاری، نرخ معقولی است. ضمن اینکه رقم یک میلیون و 400 هزار بشکه ای که برای صادرات در نظر گرفته شده نیز مناسب است.
وی افزود: در حال حاضر تلاش وزارت نفت برای حفظ تولید موجود، است و نگرانی ها بابت تولید و صادرات میعانات گازی نیز با افتتاح فاز 2 و 3 ستاره خلیج فارس حل می شود و به این ترتیب بخش عمده میعانات صرف پالایش می شود و مابقی را باید ببینیم که وزارت نفت چگونه خود را با تحولات جدید وفق می دهد.
این عضو کمیسیون انرژی با بیان اینکه وزارت نفت در شرایط کنونی نمی تواند برنامه چندانی برای توسعه صنعت نفت داشته باشد، تصریح کرد: طی چند سال اخیر این وزارتخانه سعی کرد الگوی قراردادها را که بیع متقابل و پیمانکاری بوده با توجه به تغییراتی که در نوع قراردادهای کشورهای همسایه مثل آذربایجان، ترکنمستان، عراق و کویت انجام شده بود برای مجاب کردن شرکت های خارجی و ایجاد انگیزه در آنها برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران تغییر دهد، بنابراین تجدید نظرهایی در الگوهای قدیمی قراردادها انجام شد ولی در عمل به دلیل فضای بین المللی، تهدیدهای گاه و ...

سرخط اخبار