کدام مقامات آمریکایی به بارزانی برای تایید همه پرسی وعده داده بودند؟

دریافت خبر : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۰
کدام مقامات آمریکایی به بارزانی برای تایید همه پرسی وعده داده بودند؟
وقت آن رسیده است که رهبران به مسئله ای بپردازند که 25 سال است آن را نادیده گرفته اند؛ آیا دارایی های مقامات رده بالای اقلیم کردستان به اشخاص تعلق دارد یا احزاب و حکومت؟ بگذارید امیدوار باشیم که به حکومت تعلق دارند. این بدان معناست که اگر بارزانی کنار برود، باید کاخ و مجتمع کوهستانی خود را خالی کند. اجازه بدهید یک خانه در اربیل بخرد، اما اگر نخواهد با مردم عادی کُرد زندگی کند، پس او یا باید به روستای خود بازگردد یا اینکه به خارج عزیمت کند. پدر بارزانی یکبار به مسکو فرار کرد، اما او ممکن است ترکیه یا دبی را ترجیح دهد.

بحران در اقلیم کردستان عراق و به ویژه استان کرکوک چشم انداز مشخصی ندارد و به نظر می رسد، دولت اقلیم بیش از هر زمان دیگری و فراتر از محاسبات رهبران خود دچار ضعف و انشقاق شده است.
به گزارش «تابناک»، بخشی از دلایل محاسبات غلط بارزانی بدون شک به آمریکایی ها و موضع آن ها برمی گردد. در همین زمینه، مایکل روبین که مقالات و مطالب زیادی در مورد اقلیم کردستان نوشته، به سیاست های آمریکا در قبال آن پرداخته است.
در این مطلب که در مؤسسه اینترپرایز نوشته شده، آمده است: آمریکا باید از پیچیدگی های منطقه ای خاورمیانه آگاه بوده باشد. در حالی که به راحتی می توان با روایت کردی همدردی بود؛ اما بارزانی یک رهبر نامشروع است. طبق قوانین دولت اقلیم، دوران ریاست جمهوری بارزانی از دو سال پیش منقضی شده است.
برت مک گورک، نماینده وزارت امور خارجه و ریاست جمهوری آمریکا، به ادامه کار بارزانی متعهد است. آمریکایی ها ممکن است فکر کنند که تعهد به یک دیکتاتور آسان تر از روبه رو شدن با یک چشم انداز سیاسی پیچیده باشد؛ اما آن ها در اشتباه هستند.
به موجب قانون، یوسف محمد صدیق رئیس پارلمان اقلیم کردستان باید از سوی آمریکا ...

[ مشاهده متن کامل کدام مقامات آمریکایی به بارزانی برای تایید همه پرسی وعده داده بودند؟ تابناک ]