وقتی که هنر از صحنه های مصیبت کربلا می گوید

دریافت خبر : پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۴
خمین - ایرنا - حادثه جان گداز کربلا داغی تازه برای شیعیان جهان است که در خود درس های عمیق و انسان سازی دارد که سینه به سینه حفظ شده است.

فرهنگ عاشورایی سرمایه مهم فرهنگی است که همواره در قلم و هنر و بیان عاشقان اهل بیت (ع) روایت می شود و تعزیه به عنوان هنری مردمی و اصیل از دیرباز کوشیده تا در بازنمایی حوادث کربلا و عاشورا و انتقال مفاهیم بلند تفکر حسینی نقش آفرینی کند.
تعزیه در سال 2010 در میراث فرهنگی و معنوی یونسکو ثبت شده و با اینکه در نقاط دیگر جهان اجرا می شود اما،صحنه گردانی عاشقانه و خالصانه این هنر اصیل از ایران برآمده است و سابقه آن به سال ها قبل از عاشورا و ورود اسلام به ایران برمی گردد که به آن سووشون خوانی می گفتند.
تعزیه به نمایش مذهبی اطلاق می شود که متن آن به صورت موزون بوده و بازیگران و دست اندرکاران آن در هنرنمایی آن از موسیقی، رنگ و حرکت بهره می گیرند.
از دیرباز به هر اجرای تعزیه«مجلس» گفته می شد و بازیگران آن شبیه خوان ،کارگردان معین البکا و نویسنده مقتل نویس نام داشت و به نمایشنامه تعزیه نیز جُنگ و تهیه کننده بانی گفته می شد.
این نمایش مذهبی آمیختگی مسایل اعتقادی ، هنر و برخی مسباحث اجتماعی و فرهنگی است که وقتی اجرا می شود رگ مایه هایی از تجلی جهان بینی عامه مردم، توقعات اجتماعی و باورهای سنتی ...

[ مشاهده متن کامل وقتی که هنر از صحنه های مصیبت کربلا می گوید ایرنا ]