تصاویر | روستایی شبیه به ماسوله در دل رشته کوه زاگرس

خبر آنلاین چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۰
در ۴۵ کیلومتری شمال شهرستان کوهرنگ، در دل رشته کوه زاگرس، بعد از تمام شدن آسفالت وارد جاده ی خاکی می شوید که بعد از پشت سر گذاشتن کوه ها، تپه ها و دیدن عشایر بختیاری که از منطقه گرمسیر خوزستان در ماه های اردیبهشت و خرداد و مرداد در این مسیر ساکن می شوند، ناگهان بعد از یک پیچ کوتاه روستای «سرآقا سید» زیبا و نگین منطقه مشخص می شود. ساخت این روستا به شکل پلکانی است و ساختش شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور است اما به نظر می رسد که یکی از دلایل ناشناخته ماندن این روستا قرار گرفتن در کوهستان و محیطی سرسخت است. به هر حال این روستا به اندازه ی ماسوله و دیگر روستاهای ایران، معروف نیست و در سال ۶۳ به دلیل سفر مقام معظم رهبری که در آن زمان رئیس جمهور بودند بر سر زبان ها افتاد. آب و هوای مطبوع در بهار و تابستان باعث شده گردشگران بسیاری از این منطقه دیدن کنند ولی در پاییز و زمستان به دلیل بارش برف و مسدود شدن مسیر روستا دسترسی به سرآقاسید تقریبا غیر ممکن است. اهالی این روستا بختیاری و از طایفه موگویی هستند که به قول اهالی روستا به این منطقه پشت کوه و به اهالی آنجا پشت کوهی گفته می شود. تمامی خانه های سرآقاسید به سمت امازاده آقاسید هستند و از نکات عجیب این که خانه ها بدون پنجره هستند و درب های کوچکی دارند که توسط اهالی و با الوار همان منطقه ساخته شده اند. این روستا در ارتفاع ۲۵۰۰ متری و در فاصله ی ۱۴۰ کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است. عکس ها: ایسنا ۲۵۶۲۸۲

ساخت این روستا به شکل پلکانی است و ساختش شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور است اما به نظر می رسد که یکی از دلایل ناشناخته ماندن این روستا قرار گرفتن در کوهستان و محیطی سرسخت است. به هر حال این روستا به اندازه ی ماسوله و دیگر روستاهای ایران، معروف نیست و در سال ۶۳ به دلیل سفر مقام معظم رهبری که در آن زمان رئیس جمهور بودند بر سر زبان ها افتاد.
آب و هوای مطبوع در بهار و تابستان باعث شده گردشگران بسیاری از این منطقه دیدن کنند ولی در پاییز و زمستان به دلیل بارش برف و مسدود شدن مسیر روستا دسترسی به سرآقاسید تقریبا غیر ممکن است.
اهالی این روستا بختیاری و از طایفه موگویی هستند که به قول اهالی روستا به این منطقه پشت کوه و به اهالی آنجا پشت کوهی گفته می شود. تمامی خانه های سرآقاسید به سمت امازاده آقاسید هستند و از نکات عجیب این که خانه ها بدون پنجره هستند و درب های کوچکی دارند که توسط اهالی و با الوار همان منطقه ساخته شده اند.
این روستا در ارتفاع ۲۵۰۰ متری و در فاصله ی ۱۴۰ کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است.
عکس ها: ایسنا
۲۵۶۲۸۲

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار