بهترین و بدترین زمان برای مصرف شیر

مشرق نیوز شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۹
یک متخصص تغذیه گفت: عمده ترین ویژگی شیر و وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایی، ترکیب پروتئینی و وجود املاح مانند کلسیم و فسفر در آن است.

به گزارش مشرق، الهام نوروزی متخصص تغذیه اظهار کرد: شیر تنها ماده شناخته شده مکمل در طبیعت است که می تواند نیازهای بدن را به طور متعادل تامین کند؛ عمده ترین ویژگی شیر و وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایی، ترکیب پروتئینی و وجود املاح مانند کلسیم و فسفر در آن است.
تجربه خوابی آرام با مصرف شیر
این متخصص تغذیه بیان کرد: اگر با مصرف شیر دچار نفخ و دل درد نمی شوید، بهترین زمان مصرف آن قبل از خواب است، زیرا در حین خواب، بدن این فرصت را دارد که کلسیم و پروتئین خود را از این ماده غذایی تامین کند همچنین، چون شیر حاوی تریپتوفان است به برقراری خوابی آرام و راحت کمک می کند، البته مصرف یک لیوان شیر در وعده صبحانه هم توصیه می شود، زیرا موجب رفع بی حالی، بی حوصلگی و عصبانیت می شود و مغز را برای یادگیری بیشتر و یادآوری آسان تر آماده می کند.
نوروزی ادامه داد: بدترین زمان مصرف شیر در وعده ناهار است، چراکه باعث کاهش اشتها به خصوص در کودکانمی شود و از جذب آهن و روی محصولات گوشتی می کاهد؛ افراد سالمند مبتلا به پوکی استخوان و آرتروز، شیر را با دارچین میل کنند، دارچین سردی شیر را می گیرد و باعث افزایش جذب مواد مغذی شیر می شود؛ در ضمن ویتامین C موجود در میوه ها به جذب بهتر آهن و کلسیم شیر کمک می کند، بنابراین مصرف شیر همراه میوه های تازه پیشنهاد می شود.
هر لیوان شیر چند کالری دارد؟
وی افزود: هر لیوان شیر معادل ۲۴۰ گرم است و یک لیوان شیر بی چربی ۹۰ کالری، یک لیوان شیر کم چربی ۱۲۰ کالری و یک لیوان شیر پرچرب ۱۵۰ کالری انرژی تولید می کند؛ شیر به طور معمول هنگامی که از گاو، گوسفند، شتر و بز دوشیده می شود، حاوی ۳.۵ درصد چربی است و ...