نذر آب؛ نذر زندگی نیک اندیشان استان فارس برای مردم سیستان و بلوچستان

خبرگزاری تسنیم چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
جمعیت هلال احمر استان فارس طرح نذر آب ۲ را در قالب برنامه های سلامت محور و معیشت محور در روستاهای تابعه شهرستان فنوج استان سیستان و بلوچستان کمک می کند.

- اخبار استانها -
به گزارش  خبرگزاری تسنیم  از  شیراز ، کمپین نذر آب، حرکتی است که سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از ابتدای مردادماه 97 کلید زد تا بخشی از آب شرب مورد نیاز مردم سیستان و بلوچستان را تامین کند. این استان به شدت تحت تاثیر خشکسالی واقع شده به گونه ای که براساس اخبار نزدیک به 500 روستای این استان فاقد آب آشامیدنی هستند. 
مرحله نخست طرح نذر آب در 19 منطقه استان سیستان و بلوچستان اجرا شد و این مو ضوع امسال نیز از سوی جمعیت هلال احمر مطرح شده است. طرح ملی نذر آب 2 امسال از 10 مردادماه تا 20 شهریورماه در سه محور سلامت، معیشت و مخازن آب در چهار استان خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان اجرا می شود. 
براساس آمار 17 میلیون ایرانی در تنش آبی زندگی می کنند؛ هر چند بارندگی های بهار امسال به بهبود شرایط قنات ها کمک کرد اما سبب جبران خسارت خشکسالی 20 ساله مناطق شرقی و جنوبی ایران نشده است. 
در بررسی هایی که از سوی سازمان هلال احمر اعلام شده 4 استانی که در طرح نذر آب 2 قرار گرفتند، بیشترین تنش آب را داشته اند. بر این اساس در استان سیستان و بلوچستان، 60 درصد استان دچار تنش آبی است و سرانه مصرف آب هر نفر در این استان 20 لیتر است در حالی که سرانه مصرف آب در کل ایران 220 لیتر است. 
مقایسه مصرف سرانه مردم ایران به طور متوسط و مصرف سرانه مردم استان سیستان و بلوچستان نشان از محرومیت مردم این منطقه در زمینه برخورداری از آب است. 
در استان خراسان جنوبی 50 درصد از روستاها دارای تنش آبی هستند و سرانه مصرف آب هر نفر در این استان 178 لیتر است که باز هم از متوسط مصرف کمتر است. در استان هرمزگان 29 درصد استان دچار تنش آبی ...

سرخط اخبار