کدام عوامل به گرانی مسکن دامن زدند؟

ایرنا شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۸:۵
تهران- ایرنا- قیمت مسکن در کشور به دلایل متعددی از جمله تاثیر شرایط اقتصادی از ابتدای سال جاری گرفته تا رشد قیمت زمین و نهاده های ساختمانی، با افزایش همراه بوده اما پرسش مطرح شده آن است که کدامیک از عوامل بیشترین نقش را در این افزایش بازی کرده اند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزایش قیمت مسکن در ایران که با کمی تاخیر نسبت به رشد قیمت ها در بازار ارز و طلا آغاز شد، سبب شده تا فرصت خانه دار شدن افراد کمتر شود تا آنجا که کارشناسان رفاه اجتماعی معتقدند خانه دار شدن مردم تا پنج سال به تاخیر افتاده است.
در این بین هر کدام از بخش های درگیر در بازار مسکن، گناه رشد قیمت ها را به گردن دیگری می اندازد. برخی عقیده دارند رشد قیمت ها در نهاده های ساختمانی مهمترین دلیل افزایش قیمت هاست.
** افزایش 49 درصدی قیمت نهاده های ساختمان
آمارها نشان می دهد شاخص کل قیمت نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران در تابستان امسال نسبت به بهار امسال 25.7 درصد و به تابستان پارسال 49.1 درصد افزایش داشته است.
براساس آخرین گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران، در گروه ایزوگام و قیر تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته 169 درصد رشد، گروه چوب 108 درصد، گروه آهن آلات، میلگرد و پروفیل در و پنجره نیز تابستان امسال در مقایسه با فصل مشابه پارسال با تورم 94 درصد رشد داشته است.
این سه گروه از مصالح ساختمانی که بیشترین تورم را در میان سایر گروه های نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران در تابستان امسال تجربه کردند از شروع ساخت و ساز تا زمان تکمیل واحدهای مسکونی، مورد نیاز سازندگان هستند؛ در واقع این سه گروه از مصالح ساختمانی طیف متنوعی از مراحل و فرآیندهای مربوط به اجرای پروژه های ساختمانی را به لحاظ رشد قیمت تمام شده ساخت و سازهای مسکونی تحت تأثیر قرار می دهند و در همه مراحل ساخت، اثر افزایشی خود را بر هزینه های ساختمانی اعمال می کنند.
با این حال بسیاری ازفعالان این بخش ...

سرخط اخبار