بنیان سیاست مشارکت است/ نادیده گرفتن مشارکت یک نگاه سنتی است که مطلقا جواب نمی دهد/ جناحی بودن در ایران کار سختی است

اعتماد آنلاین شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۸

اعتمادآنلاین| عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در تحلیل ویدئویی خود برای « اعتمادآنلاین » درباره بخشی از صحبت های رییس جمهوری که روز پنجشنبه در دومین سالگرد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی مطرح کرد، گفت: آقای روحانی، رییس جمهوری در مراسم آیت الله هاشمی رفسنجانی جمله ای مطرح کردند مبنی بر اینکه وقتی کسی فراجناحی باشد موقع پیروزی همه کف می زدند و موقع شکست همه فاصله می گیرند، وفا پیدا نمی شود، فراجناحی بودن در کشور ما سخت است.
او با بیان اینکه اول بگویم که در کشور ما فراجناحی بودن سخت نیست بلکه جناحی بودن سخت است، عنوان کرد: چون جناحی بودن تقید می آورد و موجب می شود تا هر کسی نتواند هر تصمیمی را بگیرد، فردا هم زیر آن بزند. باید یک جمع تصمیم بگیرد، محصول فکر جمعی باشد و جمع مسئولیت بپذیرد. به همین دلیل است که فکر می کنم در کشور ما فراجناحی بودن راحت ترین رفتاری است که می توان انجام داد و همه روسای جمهور هم کم و بیش سعی کرده اند که در این مسیر حرکت کنند.
عبدی در ادامه تاکید کرد: اما اینکه گفته می شود وقتی پیروز می شوی همه کف می زنند اما شکست که می خوری فاصله می گیرند، طبیعی است. اینها دو روی یک سکه هستند. ممکن است در دنیا یک تیم پیروز شود و ما برای آن دست بزنیم بدون اینکه مشارکتی در پیروزی او داشته باشیم، وقتی هم که شکست خورد پشت می کنیم بدون اینکه هیچ مشارکتی در شکست او داشته باشیم.
او با بیان اینکه بنیان سیاست مشارکت است، افزود: اگر می خواهید در شکست هایتان همراهتان باشند و شما را تنها نگذارند، لازمه اش این است که وقتی در مسیر پیروزی قرار دارید مشارکت آنها را جلب کنید.
این تحلیلگر مسائل سیاسی بیان کرد: اصلا بهتر است ...

سرخط اخبار