هدف از وضع مالیات ها علاوه بر کسب درآمد تنظیم و تعادل اقتصاد است

دریافت خبر : سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
هدف از وضع مالیات ها علاوه بر کسب درآمد تنظیم و تعادل اقتصاد است
گر چه افزایش لجام گسیخته حجم نقدینگی می تواند برای هر اقتصادی تبعاتی داشته باشد اما نباید فراموش کرد افزایش نقدینگی اگر متناسب با افزایش تولید در اقتصاد باشد نه تنها مخرب نیست که حتی می تواند باعث پویایی اقتصاد شده یا حداقل موجب ایجاد التهاب یا مشکلات در اقتصاد نشود.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین ، اگر چه افزایش لجام گسیخته حجم نقدینگی می تواند برای هر اقتصادی تبعاتی داشته باشد اما نباید فراموش کرد افزایش نقدینگی اگر متناسب با افزایش تولید در اقتصاد باشد نه تنها مخرب نیست که حتی می تواند باعث پویایی اقتصاد شده یا حداقل موجب ایجاد التهاب یا مشکلات در اقتصاد نشود. اما اگر متناسب با افزایش نقدینگی تولید افزایش پیدا نکند این نقدینگی باید خودش را در تورم و افزایش سطح عمومی قیمت ها نشان دهد. در طول ۵ سال گذشته نقدینگی حدود ۳۶۰ درصد رشد داشته است در حالی که مجموع میزان رشد تولید و تورم طی این مدت کمتر از ۶۰ درصد بوده است. رشد افسارگسیخته نقدینگی و راه های هدایت آن از جمله موضوعاتی است که "سفیرتجارت" در گفت و گویی با دکتر رسول بخشی دستجردی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان به بررسی آن پرداخته است. متن کامل این گفت و گو از نظرتان می گذرد:
آقای دکتر! با توجه به التهاباتی که در ماه های اخیر در بازار ارز و طلا رخ داده است. و بخش قابل توجهی از کارشناسان این نوسانات را ناشی از افزایش حجم نقدینگی و عدم هدایت آن می دانند. به عنوان سوال اول می ...

[ مشاهده متن کامل هدف از وضع مالیات ها علاوه بر کسب درآمد تنظیم و تعادل اقتصاد است قدس آنلاین ]