حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین رطوبت زدایی شد + عکس

دریافت خبر : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۱
حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین رطوبت زدایی شد + عکس
مدیر پروژه های کاظمین ستاد بازسازی عتبات عالیات از پایان موفقیت آمیز عملیات رطوبت زدایی بستر حرم مطهر امامین جوادین (ع) به دست استادکاران ایرانی و آغاز مرمت کتیبه قاجاری این حرم خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، عباس رضائی نسب افزود: با پایان عملیات رطوبت زدایی و سنگ فرش گنبدخانه (محیط پیرامون مضجع مطهر)، کار مرمت کتیبه قرآنی دیواره اطراف ضریح که میراث ارزشمندی از هنر کاشی کاری عصر قاجار است، آغاز شد.
او با بیان این که حرم مطهر امامین جوادین ( ع) در شهر کاظمین، موزه ای از جلوه های متعدد هنر معماری ایرانی و اسلامی متعلق به عصر صفوی و قاجار است، اظهار کرد: طول و عرض کتیبه قرآنی ۶۳ متر در ۷۰ سانتی متر است که استادکاران کاشی کار ایرانی در عصر قاجار این اثر ارزشمند معماری را خلق کرده اند.
رطوبت زدایی حرم
وی اضافه کرد: در بالای این کتیبه، آئینه کاری منحصر به فردی نیز اجرا شده که زیبایی آن را دو چندان کرده است.
رضائی نسب در تشریح دلایل اجرای طرح رطوبت زدایی گفت: رطوبت بالای زیرسطحی، به سنگ های اطراف و کف حرم امامین جوادین ( ع) سرایت کرده بود به طوری که نم موجود در کف و دیوارها، این آثار ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی را با خطر نابودی مواجه کرده بود.

مدیر پروژه های کاظمین ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: از این رو با همت مهندسان و استادکاران ایرانی طرح مقاوم سازی دیوارهای اطراف ضریح مطهر، رطوبت زدایی از بستر و سنگ فرش آن در سه شیفت کاری به صورت شبانه روز انجام شد که با عنایت اهل بیت علیهم السلام یک ماه زودتر از برنامه زمانبندی به اتمام رسید و محوطه اطراف ضریح مطهر با سنگ مرمر سبز مراغه مفروش شد.
رضائی نسب همچنین از آغاز عملیات ساخت ۲۰۰ چشمه سرویس بهداشتی در ضلع جنوب غربی حرم مطهر امامین جوادین ( ع) خبر داد.
مرمت کتیبه قاجاری

[ مشاهده متن کامل حرم امامین جوادین (ع) در کاظمین رطوبت زدایی شد + عکس ایسنا ]