هفته وحدت؛ روایتی متفاوت از همدلی

دریافت خبر : سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۲
هفته وحدت؛ روایتی متفاوت از همدلی
برای آنکه بتوان با شاه کلید وحدت کارهایی را که باید، انجام داد، در گام نخست این سبک زندگی های ماست که باید به روح وحدت مجهز شود و افکار و اعمال مان جامه تفرقه و اختلاف را از تن بیرون آورد.

«وحدت» اگرچه در ظاهر تعبیری ساده و واژه ای کوتاه و چهارحرفی است اما افق هایی که در امتداد آن پیش روی اسلام و مسلمانان گشوده می شود به اندازه ای وسیع و ژرف است که نمی توان برای آن محدوده ای قائل شد.
اهمیت وحدت به اندازه ای است که آیات و روایات به کرات نسبت به آنها توصیه کرده و برکات توجه نسبت به آن و عواقب نادیده گرفتن اش را بیان کرده اند، چنان که خدای متعال در آیه 92 سوره مبارکه انبیاء می فرماید: «وَ إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاتَّقُونِ» و یا در آیه 103 سوره مبارکه آل عمران می فرماید: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا».
ائمه معصوم علیهم السلام نیز نسبت به وحدت و همدلی و همراهی امت اسلامی تاکید و توصیه فراوان داشته و در روایات مختلف اهمیت این مسئله را تبیین کرده اند، چنان که امیرالمومنین امام علی(ع) در نامه 47 نهج البلاغه می فرمایند: «بر شما باد به ارتباط و بذل و بخشش و دوری گزیدن از جدائی و پشت کردن به یکدیگر» و نیز در وصیتنامه شان فرمودند: «اصلاح اختلاف ها، از تمامی نمازها و روزه ها برتر است».
باید توجه داشت صرف دانستن ...

[ مشاهده متن کامل هفته وحدت؛ روایتی متفاوت از همدلی تبیان ]