آیا فکر گناه نیز گناه محسوب می شود؟!

جهان نیوز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۹:۴۰
گناه یا معصیت را در ادیان ابراهیمی به معنای نقض اراده و قانون خداوند تعریف کرده اند و در اصطلاح مذهبی به معنی خلاف است.

به گزارش جهان نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دین اسلام دینی است الهی که قوانین و چارچوب های خاصی برای خود دارد. برخی از اعمال در این دین ناب گناه محسوب می شود که اکثر مسلمانان سعی می کنند تا حدامکان از آن فاصله بگیرند و به گناه آلوده نشوند و بنوعی مرتکب گناه نشوند و در این بین همیشه سوالی مطرح می شود تحت این عنوان که؛ آیا فکر گناه نیز گناه محسوب می شود؟!
امروز قصد داریم تا پیرامون این سوال اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.
گناه چیست؟
گناه یا معصیت را در ادیان ابراهیمی به معنای نقض اراده و قانون خداوند تعریف کرده اند و در اصطلاح مذهبی به معنی خلاف است و به باور پیروان گروهی از ادیان انسان جزای گناه را یا در این جهان و یا در جهانی دیگر می بیند.
ریشهٔ گناهان
گناهان اولیه که ریشهٔ سایر گناهان دانسته شده اند عبارتند از:
تکبر که در داستان سجده نکردن ابلیس به آدم مدل شده و به رانده شدن ابلیس از بارگاه الهی منجر می شود.
حرص که در داستان فریب خوردن آدم و حوا از ابلیس مدل شده و به رانده شدن آن ها از بهشت انجامید.حسد که در داستان هابیل و قابیل مدل شده و به کشته شدن هابیل توسط قابیل می انجامد.
آیا فکر و اندیشه گناه نیز گناه شمرده می شود؟
در این رابطه، باید گفت: فکر  گناه  به دو صورت ممکن است.
نخست اینکه؛ فکر گناه به عنوان یک تصور ذهنی و خطور برخی از گناهان در فکر و اندیشه و توهم و خیال انسان که هیچ گونه اثر و پی آمد علمی و عملی به همراه نداشته باشد، در این صورت هیچ دلیلی عقلی و یا نقلی وجود ندارد که فکر گناه بدین معنا، گناه محسوب شود، گرچه نمی شود که منکر این شد که فکر گناه آثار و پی آمد منفی بر روح و جان آدمی می ...

سرخط اخبار