ورشو مقصد یک شوی ضد ایرانی؛ پلن بعدی امریکا چیست؟

نامه نیوز شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۸
وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد اجلاس جهانی درمورد خاورمیانه، به ویژه جمهوری اسلامی، در تاریخ ۱۴-۱۳ فوریه برگزار خواهد شد.

گروه بین الملل نامه نیوز: مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز جمعه در مصاحبه ای با فاکس نیوز گفت این نشست «بر ثبات و صلح، آزادی و امنیت خاورمیانه تمرکز خواهد کرد و عنصر مهم این نشست حصول اطمینان از این است که جمهوری اسلامی نیرویی بی ثبات کننده نباشد». پومپو در هفته جاری در تلاش برای تحکیم روابط در منطقه، در میان تحولات منطقه از جمله خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، مسئله قطر و قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی، به تعدادی از کشورهای خاورمیانه سفر کرد.
طی این سفر هشت روزه، پومپئو بر تلاش های ایالات متحده برای دو برابر کردن فشار بر جمهوری اسلامی و متقاعد کردن متحدان منطقه جهت مبارزه با گروه داعش علی رغم تصمیم اخیر ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تاکید کرد.
پومپو گفت که ایالات متحده برای «ایجاد صلح و ثبات برای مردم سوریه که مدت مدیدی متحمل درد و رنج فراوان شده اند» تلاش می کند. وی افزود که این اجلاس با حضور نمایندگان کشورهای جهان و با تمرکز بر نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد.
در واقع هدف از این نشست در ورشو گردهمایی نیروها و گروههایی است که با شناسنامه مشخص با ایران دشمنی کرده و اهداف تجزیه طلبانه دارند. ارتقا این گروهها در استراتژی تیم ترامپ زمانی شکل گرفت که فردی چون بولتون به جایگاه مهمی چون مشاور امنیت ملی دست یافت. سابقه بولتون با حضور در جلسات منافقین در پاریس در این وادی مشخص است.
امریکا در حالی که از برجام خارج شده است ترفندهای زیادی را سعی دارد به کار برد تا فشار همه جانبه ای به ایران وارد شود. امریکایی ها که در موضوع خروج از برجام از سوی اروپایی ها طرفی نبسته اند حالا دنبال راههای ...

سرخط اخبار