نوآوری ها و ابداعات محمود حسابی گشاینده فصلی نوین در علم و دانش

دریافت خبر : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۹:۵۳
تهران- ایرنا- محمود حسابی فیزیکدان و بنیانگذار فیزیک دانشگاهی در ایران به شمار می رود که به جهت نوآوری ها و ابداعاتش نام این مرز وبوم را در جهان پرآوازه ساخت و جهانی تازه را بر روی دیدگان بشر گشود و با خدمات ارزشمند خویش در مسیر دستیابی به توسعه و پیشرفت را هموار ساخت.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ ایران این دیار کهن در نهان خویش مردان و زنان بزرگی را رشد و پرورش داده است که در بزنگاه های حساس تاریخ، یاری بخش این سرزمین در مسیر توسعه و پیشرفت شده اند. یکی از این بزرگان محمود حسابی به شمار می رود که پس از گذراندن بالاترین دوره های علمی و آموزشی در خارج از کشور به ایران بازگشت تا علاوه بر اثبات واقعی وطن پرستی به احیای اخلاق، انسانیت، آموزش و فرهنگ همت بگمارد. او در سال های جوانی، اروپا و آمریکا را با آن همه پیشرفت و فناوری رها کرد و به خدمت به مردم خود پرداخت و در طول 9 دهه زندگی خویش نمونه بارز ضرب المثل «ز گهواره تا گور دانش بجوی» بود.
سید محمود حسابی در سوم اسفند 1281در تفرش دیده به جهان گشود. در همان زمان تعلیمات اسلامی و ادبیات فارسی را نزد مادر خویش فرا می گرفت. او قرآن و دیوان حافظ را از حفظ می دانست و بر کتاب های بوستان و گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی، مثنوی مولوی و منشات قائم مقام فراهانی اشراف کامل داشت. حسابی با شعر و موسیقی سنتی ایران و موسیقی کلاسیک غرب به خوبی آشنا بود و مهارت در نواختن سازدهنی، ویولن و پیانو داشت و در چند رشته ...

[ مشاهده متن کامل نوآوری ها و ابداعات محمود حسابی گشاینده فصلی نوین در علم و دانش ایرنا ]