فقط انرژی هسته ای می تواند کره زمین را نجات دهد

واحد مرکزی خبر شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۸
کشورهای جهان می توانند راکتورهای هسته ای بسازند که هزینه های کمتری از دیگر سوخت های داشته باشند.

به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صدا و سیما روزنامه آمریکایی ­وال استریت ژورنال در مقاله ای تحلیلی نوشت: دانشمندانی که در زمینه تغییرات اقلیمی فعالیت دارند می گویند برای اینکه بتوانیم وقوع فاجعه احتمالی برای کره زمین را به تاخیر بیاندازیم، کشورهای جهان باید استفاده از سوخت های فسیلی را در 30 سال آینده به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهند.
مقابله با این چالش یک وظیفه اخلاقی است و بخش عمده ای از راه حل آن می تواند انرژی هسته ای باشد. امروزه بیش از هشتاد درصد از انرژی جهان از سوخت های فسیلی تامین می شود که از آن برای تولید برق استفاده می شود. از آنجایی که استفاده از انرژی در کشورهای فقیر هم بیشتر شده است مصرف سوخت های فسیلی به سرعت رو به افزایش است.
هرگونه تلاش جدی برای کربن زدایی از اقتصاد جهان مستلزم وجود انرژی های پاک بیشتر خواهد بود. انرژی های خورشیدی و بادی به تنهایی نمی توانند برای تامین برق مورد نیاز در آینده کافی باشند. استفاده از انرژی های بادی و خورشیدی هزینه های کمتری دارد اما مشکلاتی هم دارد. اگر خورشید نتابد و یا باد نوزد انرژی جمع آوری نمی شود.
چیزی که دنیا به آن نیاز دارد منبعی عاری از کربن برای تولید برق است که بتواند بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی دائما برق تولید کند. انرژی هسته ای این ویژگی ها را دارد. وقتی سوئد و فرانسه در دهه هفتاد و هشتاد میلادی راکتورهای انرژی هسته ای ساختند تا آن را جایگزین سوخت فسیلی کنند توانستند تولید برق شان را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. انتشار گاز کربن سوئد با وجودی که تولید برق این کشور دو برابر شده بود به نصف کاهش یافت.
پس چرا آنهایی که نگران تغییرات آب و هوایی هستند از ...

سرخط اخبار