فقر آهن با بدنتان چه می کند؟

مشرق نیوز شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۷:۲۴
در این مطلب به ۱۰ نشانه کمبود آهن اشاره شده است.

به گزارش مشرق، کمبود آهن زمانی رخ می دهد که بدن فرد، آهن معدنی به میزان کافی نداشته باشد. این اتفاق به سطح پایین و غیرطبیعی گلبول های قرمز خون منجر خواهد شد. دلیل وقوع این اتفاق این است که برای ساخت هموگلوبین در خون، نیاز به آهن است. هموگلوبین یک پروتئین در گلبول های قرمز خون است که این گلبول ها را قادر می سازد تا اکسیژن را به سراسر بدن منتقل کنند.
اگر بدن ما به اندازه کافی هموگلوبین نداشته باشد، عضلات و بافت های بدن نمی توانند اکسیژن کافی دریافت کنند و قادر به عملکرد درست و مؤثر نخواهند بود. این رویداد منجر به وقوع کم خونی خواهد شد. گرچه انواع متفاوتی از کم خونی وجود دارد، اما کمبود آهن شایع ترین نوع آن است.
رایج ترین دلایل کمبود آهن شامل دریافت ناکافی آهن ناشی از رژیم غذایی ناصحیح و یا رژیم های محدودکننده، بیماری روده التهابی، افزایش میزان آهن مورد نیاز در طول بارداری، از دست دادن خون طی دوره های قاعدگی سنگین و یا خون ریزی داخلی بدن است.
البته دلیل هرچه که باشد، کمبود آهن می تواند علائم ناخوشایندی در پی داشته باشد که کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد. این علائم شامل ضعف در سلامتی، تمرکز و بهره وری می شود.
علائم کمبود آهن می تواند بر اساس نوع کم خونی، سرعت رشد و توسعه آن، سن و وضعیت فعلی سلامت فرد متفاوت باشد. البته در برخی موارد فردی که دچار کم خونی است هیچ گونه علائمی مشاهده نمی کند. در ادامه این مطلب به ۱۰ نشانه کمبود آهن اشاره خواهیم کرد.
۱- خستگی نامعمول
احساس خستگی زیاد یکی از شایع ترین علائم کمبود آهن است که این نشانه در بیش از نیمی از افراد دارای کمبود آهن حس می شود. این خستگی به این علت رخ می دهد که ...

سرخط اخبار