بهار ۹۸| خراسان شمالی؛ سلام دوباره «عمارت آینه خانه» به گردشگران نوروزی+فیلم

خبرگزاری تسنیم شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۸
عمارت تاریخی آینه خانه بجنورد پس از مدت ها تعطیلی٬ در نوروز ۹۸ دوباره برای بازدید گردشگران آماده شده است.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد ، در شمال شرق شهر بجنورد عمارتی وجود دارد که بزرگترین و شاخص ترین اثر معماری دوره قاجار در خراسان شمالی به حساب می آید. عمارتی به نام مفخم که این روزها موزه مردم شناسی بجنورد در آن برپا است و معماری زیبای عمارت مفخم با کاشی کاری های رنگی اش می تواند شما را در دنیایی از زیبایی تاریخی غرق کند.
دیدنی های ایران در نوروز 98 / روستایی 1000 ساله در کنار دشت اسب های وحشی
خوزستان| طرح نوروزی سفرهای دریایی نوروز 98 در بندرخرمشهر به طور رسمی آغاز شد
ظرفیت پارکینگ شهرداری قم در نوروز 98 افزایش پیدا کرد
در دوره قاجار عمارت مفخم همراه با بناهای دیگری از جمله آیینه خانه، کلاه فرنگی، حوضخانه و سردر، در باغ بزرگی قرار داشته که مجموعه دارالحکومه مفخم را تشکیل داده بود. عمارت مفخم 32 اتاق و 2 تالار با آینه کاری ها، کاشی کاری ها و گچبری های بسیار زیبا و تماشایی دارد و یکی از آثار بی نظیر عصر ناصرالدین شاه محسوب می شود.
ایوان های طبقه اول 38متر طول و 3/14متر عرض دارند و در جلوی هر یک 9 ستون سطبر هشت ضلعی و دو نیم ستون آجری با نمای ساده، بار سقف و طبقه فوقانی را به دوش می کشند. در عوض ستون های طبقه فوقانی استوانه ای هستند و به ویژه در ایوان جنوبی تمام بدنه آن ها با انواع کاشی تزیین شده است.
پس از سقوط سلسله قاجار بخش اعظم املاک خانواده شادلو از جمله ساختمان عمارت که در آن زمان محل سکونت سردار معزز نوه سردار مفخم بود به تصرف رضاشاه درآمد و سرهنگ رخشا فرماندار و رییس کل املاک پهلوی بجنورد در آن اقامت گزید. در سال 1316نیز در طبقه فوقانی بنا آتش سوزی رخ داد و سقف عمارت که با ...