کمیسیون اروپا ازلهستان به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرد

دریافت خبر : دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۸
کمیسیون اروپا ازلهستان به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرد
در پی انتقادها از قانون جدید در لهستان که استقلال دستگاه قضایی را زیر سوال می برد، کمیسیون اروپا از ورشو به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، اتحادیه اروپا از لهستان به دلیل نقض استقلال دادگاه های این کشور و بازنشستگی اجباری قضات به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرد.
بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته اجرایی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه این خبر را اعلام کرد. بر طبق قانون جدید در لهستان سن بازنشستگی قضات از 70 سال به 65 سال کاهش می یابد و به این ترتیب این امکان وجود دارد که 27 کرسی از 72 کرسی قضات به زور بازنشسته شوند.
کمیسیون اروپا از دادگاه اروپایی در لوکزامبورگ خواسته است تا درخواست قانون جدید را تا زمانی که مانع از بازنشستگی اجباری قضات و جایگزنی فردی جدید به جای آنها شود به حالت تعلیق درآورد.
این در حالی است که دوشنبه گذشته عضویت لهستان در شبکه شوراهای قضایی اروپا (ENCJ) معلق شد چرا که این باور وجود دارد که شورای لهستان مستقل نیست و سیاستمداران به جای قضات آن را شکل می دهند.
کمیسیون اروپا از بیش از یک ماه پیش از ورشو خواست تا قانونی که بر طبق آن قضات باید زودتر بازنشسته شوند را اصلاح کند. و به ورشو یک ماه فرصت داد که به این درخواست پاسخ دهد.
این نهاد اروپایی چندی پیش در قالب بیانیه ...

[ مشاهده متن کامل کمیسیون اروپا ازلهستان به دیوان دادگستری اروپا شکایت کرد فارس نیوز ]