نشست ورشو، از حذف نام ایران تا واکنش های منفی گسترده

دریافت خبر : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۱
نشست ورشو، از حذف نام ایران تا واکنش های منفی گسترده
نشست ضد ایرانی آمریکایی-لهستانی فردا (24 بهمن) در حالی در ورشو برگزار خواهد شد که علاوه بر انصراف کشورهایی مانند روسیه، لبنان و عراق از حضور در آن، با اما و اگرهایی حول حضور متحدان اروپایی واشنگتن همراه خواهد بود.

گروه بین الملل خبرگزاری فارس - روز جمعه بیست ویکم دی ماه امسال بود که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که در تاریخ های 24 و 25 بهمن ماه (13 و 14 فوریه) کنفرانسی بین المللی را با تمرکز بر موضوعات مربوط به ایرانی در «ورشو» پایتخت لهستان برگزار کنند.
پامپئو در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس نیوز» ضمن اعلام خبر میزبانی مشترک آمریکا و لهستان از این نشست ضد ایرانی، مدعی شد واشنگتن تلاش می کند ده ها کشور از مناطق مختلف جهان را برای حضور در این نشست گردهم آورد و این همایش برای ارتقای ثبات، امنیت و آزادی در منطقه غرب آسیا و با هدف کاهش نفوذ منطقه ای ایران برگزار می شود.
اعلام برگزاری نشست ضد ایرانی ورشو، با واکنش های متفاوت بین المللی مواجه شد. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه طی کنفرانس خبری سالانه ای که روز بیست وششم دی ماه برگزار کرد، با بیان اینکه مسکو دعوتنامه واشنگتن برای حضور در این نشست را دریافت کرده اما تصریح کرد که برگزاری نمایش های این چنینی نمی تواند کمکی به حل بحران های منطقه و جهان کند.
لاوروف با اشاره به پیش نویس دستورکار این نشست مبنی بر گفت وگوها درباره بحران های سوریه، یمن و مسائل مربوط به برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران، توضیح داد: «به نظر می رسد که کل برنامه این نشست به منظور پیشبرد رویکردهای آمریکا برای مقابله با ایران در منطقه طراحی شده است... در متن دعوتنامه نیز صراحتا اعلام شده که سند پایانی نشست را آمریکا و لهستان بدون حضور احتمالی دیگر کشورها تنظیم و تصویب خواهند کرد. این روند معمول در مسائل بین المللی نیست».
چند روز پس از این اظهارات لاوروف، وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای ...

[ مشاهده متن کامل نشست ورشو، از حذف نام ایران تا واکنش های منفی گسترده فارس نیوز ]