چطور یک رییس جمهور تاریخ فوتبال کشورش را دگرگون کرد +تصویر

پانا چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۸

تهران (پانا) - در فاصله شش ماه، تیم ملی راگبی آفریقای جنوبی قهرمان جهان شد و تیم ملی فوتبال این کشور قهرمان آفریقا. توجه جهانی ویژه ای به آفریقای جنوبی بعد از این رخدادها شد.
روزنامه اعتماد نوشت: برای کلیو بارکر پیروزی در بازی افتتاحیه جام ملت های آفریقای ۱۹۹۶ مقابل کامرون بسیار تسکین بخش بود. او شش ماه قبل دیده بود که جوئل استرانسکی چطور تیم راگبی کشورش را در الیزابت پارک به قهرمانی جهان رساند. کلیو بارکر سرمربی بافانا بافانا (لقب آفریقای جنوبی)، قهرمانی تیم ملی راگبی آفریقای جنوبی در خانه را یک فشار مضاعف برای تیمش می دانست. این فشار واقعاً وجود داشت. صحبت همه از این بود که آیا تیم ملی فوتبال هم می تواند چنین کاری را تکرار کند و در خانه قهرمان شود؟ بارکر مدام در این فکرها بود که در یک آخر هفته، سوزی، دختر هشت ساله اش او را صدا زد و گفت: «نلسون پشت خط است. او می گوید می خواهد با تو صحبت کند.»
در طول ماه های بعد نلسون ماندلا به صورت منظم با سرمربی تیم ملی فوتبال صحبت می کرد و گهگداری به جلسات تمرینی بافانا بافانا سر می زد. او داستان های الهام بخشش را برای بازیکنان تعریف می کرد و کشور را آماده برگزاری جام ملت های آفریقا می کرد. نسلون ماندلای بزرگ، با بازیکنان قاطی شده بود و درباره خانواده های شان با آنها گپ می زد. او گاهی اوقات نوه هایش را هم با خود به هتل می آورد و بازیکنان از این اتفاقات بسیار مشعوف بودند. اما بارکر می ترسید که این موضوع روی تیمش فشار بیاورد. ماندلا به بازیکنان از اثرات قهرمانی تیم ملی راگبی روی مردم کشور و تاثیرش بر اتحاد آفریقای جنوبی می گفت. او تمام کشور را متحد کرده بود تا به تیم ملی انرژی مثبت بدهند ...

سرخط اخبار