چهار کتاب سوره مهر در هندوستان منتشر می شود

ایرنا شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۵
تهران- ایرنا- انتشارات «سیم» هندوستان و نشر سوره مهر برای چاپ چهار عنوان کتاب ایرانی با نام «شطرنج با ماشین قیامت»، «داستان های شهر جنگی»، «اشعار معاصر ایران» و «فال خون» قرارداد امضا کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، در این مراسم علاوه بر حضور مدیر مسئول انتشارات «سیم» هندوستان، حمید حسام، نویسنده دفاع مقدس و احسان الله شکرالهی، رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در دهلی نو حضور داشتند.
رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در دهلی نو در این مراسم گفت: سابقه زبان فارسی در هند به زمان های قبل تر باز می گردد و دارای قدمت بسیار و یک رابطه دو سویه است.
وی در ادامه گفت: زبان فارسی سرزمین هند را مکانی برای شکفتن خود یافت و در هند به تبلور روزافزون خود ادامه داد و حتی منجر به یکی از سبک های سرایش شعر در زبان فارسی به نام «سبک هندی» شد؛ این سبک یکی از برجسته ترین سبک های سرایش شعر است که به واسطه نوع سرایش آن قابل ترجمه است.
شکرالهی خاطرنشان کرد: تاثیر زبان فارسی در هند را می توان در بسیاری از آثار باستانی هند به صورت کتیبه هایی به زبان فارسی مشاهده کرد.
در ادامه این مراسم، حمید حسام نویسنده کتاب های «وقتی مهتاب گم شد» و «راز نگین سرخ» گفت: قریب به چهل سال قبل جنگی در مرزهای غربی و جنوبی ایران با عراق شکل گرفت که یک سوی آن تخاصم یک کشور به کشور دیگر و یک سوی دیگر آن دفاع در برابر تجاوز بود، با توجه به ویژگی های این دفاع همواره برای آن واژه «دفاع مقدس» را به کار می بریم.
وی افزود: ادبیات دفاع مقدس در ابتدا توسط خود رزمندگانی که در جنگ حضور داشتند شکل گرفت و به رشد رسید تا جایی که امروز از آن با عنوان یکی از ژانرهای ادبیات در ایران نام برده می شود و حتی بخشی از این داستان ها توسط زنانی آفریده شده است که در پشت خطوط جبهه و جنگ حضور داشتند.
فراهنگ **1085** 1055

سرخط اخبار