حقوق کارگران کفاف چند روز را می دهد؟

دریافت خبر : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰:۴۴
با احتساب هزینه های زندگی یک خانوار ۴نفره کارگری که حدود سه میلیون و ۸۰۰هزار تومان می شود، حقوق فعلی کارگران پاسخگوی تنها ۳۰درصد هزینه های خانوار است.

خبرگزاری تسنیم: با نگاهی به میزان دستمزد دریافتی کارگران در سال 97 که با افزایش 19.8 درصدی همراه بود باز هم قدرت خرید از دست رفته در سال های گذشته جبران نشد.
به عبارتی دیگر اکنون دستمزد یک کارگر در بنگاه ها یک میلیون و 400هزار تومان پرداخت می شود که بررسی هزینه های سبد معیشت طبق آمارهای بانک مرکزی نشان از افزایش یک میلیون تومانی نسبت به سال گذشته دارد؛ با این حساب حداقل هزینه تأمین سبد معیشت که در سال 96 دو میلیون و 800 هزار تومان اعلام شده بود اکنون به سه میلیون و 800 هزار تومان نزدیک شده است.
با این حساب یک خانواده کارگری 4نفره با درآمد حداقل سه میلیون و 800 هزار تومانی توان اداره زندگی با حداقل های موجود را خواهد داشت در حالی که دریافتی کارگر در شرایط حاضر تنها 30درصد هزینه ها را پوشش می دهد.
در چنین شرایطی تنها امید جامعه کارگری به جلسات مزدی و «ترمیم دستمزد» است. در شرایطی که تمام اقلام خوراکی، اجاره بها، هزینه های درمانی و آموزشی چندین برابر شده است، درآمد کارگران همچنان مانند سال گذشته است.
جلسه چند روز گذشته شورای عالی کار نیز نتیجه مطلوبی را برای کارگران به همراه نداشته ...

[ مشاهده متن کامل حقوق کارگران کفاف چند روز را می دهد؟ برترینها ]