16 درصد ایرانی های بالای 15 سال آرتروز دارند

پول نیوز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۳

پول نیوز - استاد روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه آرتروز معضل بزرگ جوامع است، گفت: ۱۶.۹ درصد افراد بالای ۱۵ سال جامعه گرفتار آرتروز هستند.
فریدون دواچی، در سی امین کنگره جامعه پزشکان متخصصین داخلی که در مرکز همایش های رازی تهران در حال برگزاری است، افزود: طبق مطالعات انجام شده شیوع آرتروز در ایران، بین افراد بالای ۱۵ سال جامعه ۱۶.۹ درصد است که این وضعیت برای آرتروز زانو ۱۵.۵، دست ۲.۹ و لگن ۰.۳۲ درصد است.
وی گفت: مطالعه ای در تهران نشان داد که سن افراد در آرتروز تأثیر دارد، به طوری که افراد ۴۱ تا ۵۰ سال ۲۲ درصد، ۵۱ تا ۶۰ سال ۳۹ درصد، ۶۱ تا ۷۰ سال ۵۳ درصد و بالای ۷۰ سال، ۶۶ درصد به آرتروز مبتلا می شوند.
این استاد روماتولوژی با تاکید به اینکه آرتروز فرسودگی غضروف است، اظهار کرد: سلول غضروف کوندروسیت است که قادر به تقسیم نبوده و محکوم به مرگ و پیری است و هیچ سلول دیگری جانشین آن نمی شود.
وی تصریح کرد: غضروف از چند لایه از جمله لایه سطحی بسیار نازک، لایه میانی نسبتاً باریک، لایه عمقی و آخرین لایه تشکیل شده است که امروزه ثابت شده است تا زمانی که لایه سطحی غضروف سالم باشد هر کار سنگینی را می پذیرد ولی اگر ترک یا شکافت در لایه سطحی اتفاق بیفتد، آرتروز شروع می شود و نمی توان کاری انجام داد.
دواچی با بیان اینکه علت هر چه باشد موجب اختلال در متابولیسم طبیعی می شود، یادآور شد: غضروف در اثر سایش کهنه می شود و باید ترمیم شود که کوندروسیت ماتریکس کهنه را از بین برده و به جای آن ماتریکس جدید از نوع مرغوب ساخته می شود.
وی با تاکید به اینکه تا زمانی که متابولیسم ...