محققان دانشگاه تبریز پلیمر پلی استایرن دیرسوز تولید کردند

ایرنا سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۸
تبریز- ایرنا - محققان دانشگاه تبریز در قالب یک طرح تحقیقاتی تحت عنوان «تهیه کامپوزیت های پلی استایرن دیرسوز و ارزیابی خواص اشتعال پذیری آنها» موفق به تولید گرید دیرسوز پلیمر پلی استایرن شدند.

دکتر سید جمال الدین پیغمبردوست مجری این طرح، روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پلی استایرن یکی از پلیمرهای تجاری پرمصرف محسوب می شود که کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمان، صنایع الکترونیک و همچنین صنایع تبلیغاتی دارد، خاطرنشان کرد: یکی از محدودیت های استفاده از این پلیمر سهولت شعله ور شدن آن است، از این رو کنترل و ممانعت از فرآیند اشتعال آن امری اجتناب ناپذیر است.
وی با بیان اینکه تولید کامپوزیت های پلیمری با استفاده از یک سری مواد افزودنی به عنوان تأخیرانداز اشتعال، می تواند مقاومت پلیمر را در برابر احتراق افزایش دهد، افزود: به طور معمول برای دیرسوز کردن پلیمرهای استایرنی از ترکیبات هالوژنه برم دار استفاده می شود، اما این ترکیبات، گازهای سمی و میزان زیادی دود تولید می کنند از این رو باید به دنبال روش هایی برای کاهش میزان این افزودنی ها یا جایگزین مناسبی برای آنها بود.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه تبریز در خصوص اهداف اجرای این طرح، گفت: هدف اصلی از انجام این طرح پژوهشی، کاهش مقدار مواد سمی هالوژن دار نظیر برم و آلودگی های ناشی از این مواد بود که اغلب برای دیرسوز کردن مواد پلیمری به کار برده می شوند.
وی اضافه کرد: هدف دیگر از انجام این طرح پژوهشی تهیه کامپوزیت پلی استایرن دیرسوز با استفاده از ترکیبات برمی (هگزابرومو سیکلودودکان) و فسفری (تری فنیل فسفات) بود تا با کاهش مقدار ماده برمی و در عین حال استفاده از خاصیت هم افزایی بین این دو ترکیب به نتایج خوبی در به تأخیر انداختن اشتعال برسیم.
دکتر پیغمبردوست با بیان اینکه این طرح پژوهشی با همکاری مجتمع پتروشیمی تبریز انجام شده و در آن کامپوزیت های پلی ...

سرخط اخبار