تعطیلات نوروز به زادگاه و روستای سازنده نخستین قلب مصنوعی سفر کنید+ تصاویر

خبرگزاری تسنیم چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱:۴
روستای با بافت با ارزش ورکانه در ۲۰ کیلو متری شهر همدان قرار دارد. روستایی که حدود ۴ قرن تاریخ را در دل زندگی اهالی آن می توانید بکاوید و ببینید. نوروز ۹۸ لازم نیست راه دوری از همدان بروید تا خانه سازنده قلب مصنوعی جهان را ببینید.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان ، ورکانه در جنوب شرقی شهر همدان قرار دارد و راه دسترسی به آن هم به غیر از شهر همدان از مسیر جاده همدان به ملایر و بعد هم پیمودن جاده مصفای سد اکباتان و گذر از روستاهای یلفان، شمس آباد و علی آباد است. به محض عبور از این روستا ها، فضایی مسکونی با بافت سیاه و سنگی که در تلالو خورشید سنگهایش رنگ قهو ه ای به خود می گیرد و شاید این تغییر رنگ وجود رگه های از اکسید آهن است پیش روی شما خود نمایی می کند و البته مردمانی که خونگرم، به زبان کردی مقدم مهمانان و گردشگران را پاس می دارند.
سنت و قدمت روستا
برای آنکه فضای قدیمی برخواسته از دل 400 سال را بهتر ببینید؛ بهتر است در همان ورودی روستا خودروی خود را پارک کنید و قدم زنان پا بر سنگ فرشی که بنیاد مسکن در دل بافت با ارزش روستا ساخته بگذارید و از فضای «سنگ سنگی» روستا حظ کامل ببرید. به پای حرف های ریش سفیدان روستا که حالا دوران فراغت از کار روزانه را سر می کنند بنشینید؛ یا اگر حال و هوای قدم زدن داشتند شما را برای شناخت بهتر روستا همراهی کنند. نگران نباشید شب را هم می توانید در خانه بوم گردی روستایی جدید ساخت که از دل همان بافت راه اندازی شده بگذرانید و طعم غذا های محلی مانند انواع آش (جو و ترخینه، آش اوماج، پلته و واره) و آبگوشت و کباب و غیره را بچشید.
قدیمی های روستا نقل می کنند که به دلیل شکل گیری روستا در کنار چشمه و معاون سنگ سیاه معروف ورکانه؛ این نام به روستا تعلق گرفته است چرا که در زبان کردی «ور» به معنای کنار و «کان یا کانه» هم به معنای معدن یا رود است. ورکانه روستای دوام یافته در کنار نخستین قنات روستا و در ...

#دختر_نقی_خان_قرا_گوزلو #حمید_نصرتی_قانعی #علی_شاه_حاتمی #نقی_پور_قاسمی #روستای_ورکانه_همدان #محله_عباس_آباد #آذربایجان_شرقی #شمس_آباد #علی_آباد #سنگ_سنگی #پرفسور_توفیق_موسیوند #ابراهیم_فروزش #خانه_اربابی #امیر_تومان #بوی_مادران #سد_اکباتان #شهر_همدان #کان_یا_کانه #کانادا #ایران #تبریز #کاشان #زاگرس #ملایر #تعطیلات_نوروز #تصاویر #سفر #ارزش_ورکانه #قرن_تاریخ #راه_دوری #اهالی #جهان #گیاهان_دارویی #شیرین_بیان #زبان_کردی #باغ‌ها #کشور #قلعه_اربابی_مهری_لیلی_قرا_گوزلو #مقابل_دید_مخلوقات_بزرگ_آفریدگار_هستی #فرد_توسعه_گردشگری_آذربایجان_غربی #خانه_بوم_گردی_روستایی_جدید #مسیر_کوچ_عشایر_ورکانی #رئیس_بنیاد_مسکن_شهرستان_همدان #عضویت_انجمن_دانشمندان_نیویورک #پای_حرف‌های_ریش_سفیدان_روستا #تحقیقات_قلب_دانشگاه_اوتاوا #سوز_سرمای_کوهستان_الوند #بنیاد_مسکن_بهسازی_وفضا #بهبود_محیط_بهره_مند #دلیل_شکل_گیری_روستا #روستاهای_دهستان_الوند #گزارش_خبرگزاری_تسنیم #زیبایی_روستای_ورکانه #بهسازی_روستای_ورکانه #ورکانه_روستای_دوام #بهسازی_بافت_روستا #شرق_شهرستان_همدان #سرسبزی_چشم_نوازی #الوند_کوه_طبیعتی #مسیر_جاده_همدان #اصطبل_پرورش_اسب #محله_درب_مسجد