منبع عراقی: بغداد در حل بحران میان ایران و انگلیس نقش محوری داشت

فارس نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۳۹
یک منبع عراقی گفت، کشورش در حل بحران نفتکش ها میان ایران و انگلیس نقشی محوری ایفا کرد و نخست وزیر پیام لندن را برای تهران منتقل کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک مقام مسئول در عراق امروز چهارشنبه از نقش کشورش در حل بحران نفتکش ها میان تهران و لندن خبر داد.
این مقام که نامش فاش نشد، به شبکه خبری المیادین گفت، «عراق در تلاش برای حل بحران نفتکش ها بین ایران و بریتانیا نقشی محوری داشت». 
این منبع توضیح داد که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، تلاش هایش برای فراهم کردن مستلزمات ضروری جهت حل بحران را ادامه داد و او «در سفر 22 جولای گذشته به تهران، حامل پیام بریتانیایی ها برای ایرانی ها بود».
هفته اول مرداد ماه، «سید صدر الدین قبانچی» امام جمعه نجف اشرف در خطبه های نماز جمعه خبر داد، انگلیس از بغداد خواستار میانجیگری میان تهران و لندن شده و به طرف عراقی گفته برای خاطر اباالفضل العباس علیه السلام که جایگاه بالایی نزد عراقی ها دارد، نزد ایران برای آزادی کشتی انگلیسی، وساطت کند.
همچنین روزنامه «الاخبار» لبنان، اول مرداد ماه جاری با اشاره به افزایش تنش بین تهران و لندن، سفر نخست وزیر عراق به تهران را در راستای تلاش بغداد برای کاهش تنش بین ایران و انگلیس عنوان کرده بود. الاخبار با اشاره به اینکه تنها مسئله موجود در دستور کار عبدالمهدی، «میانجی گری برای حل بحران بین ایران و انگلیس بود»، به نقل از منابع نزدیک به نخست وزیر عراق گزارش داد که هدف از سفر وی به ایران، تلاش برای حل این بحران جدید است ( جزئیات بیشتر ).

سرخط اخبار