یکی از اهداف خروج آمریکا از سوریه، فروپاشی روند آستانه بود/ می توان به پایان بحران سوریه در سال ۲۰۱۹ امیدوار بود

ایلنا شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۲
مذاکره کننده ارشد ایران در روند آستانه گفت: دولت های سوریه، ترکیه، ایران و روسیه از این خروج خوشحال شدند زیرا حضور آمریکا در سوریه را نامشروع می دانستیم و معتقد بودیم که خروج آنها هرچند با هدف خیر نیست ولی در کاهش بحران تاثیرگذار خواهد بود.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه تاکید کرد: دولت های سوریه، ترکیه، ایران و روسیه از این خروج خوشحال شدند زیرا حضور آمریکا در سوریه را نامشروع می دانستیم و معتقد بودیم که خروج آنها هرچند با هدف خیر نیست ولی در کاهش بحران تاثیرگذار خواهد بود.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حمیدرضا دهقانی پوده عصر امروز در نشست چشم انداز سوریه و نظم منطقه ای خاورمیانه که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، گفت: در مورد خروج نظامیان آمریکایی از سوریه سوالی که مطرح می شود این است که این تصمیم مانند دو تصمیم قبلی است که اعلام شد ولی عملی نشد یا واقعا عملی می شود؟ سوال دیگر این است که این تصمیم با هماهنگی دوستان آمریکا است یا همانند دفعات قبلی بدون هماهنگی با آنها؟ 
وی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی گفت: اظهارات مختلف مقامات آمریکایی تردید را بیشتر کرده زیرا روایت های مختلفی از این موضوع ارائه شده است. ولی به نظر می رسد این تصمیم با اطلاع هم پیمانان منطقه ای گرفته نشده است. البته مقامات آمریکایی مسئولان عربی را حساب نمی کنند ولی شخص ترامپ، یک ویژگی مهمی دارد و آن اینکه ترامپ مسئولان داخلی آمریکایی را هم حساب نمی کند. 
دستیار وزیر امور خارجه ادامه داد: گفته می شود حدود یک ساعت قبل از اعلام تصمیم، سیاست جدید آمریکا به نتانیاهو اعلام شد و تلاش های مقامات آمریکایی و اسرائیلی برای ملغی شدن آن ناکام ماند. بنابراین این تصمیم، تصمیم شخصیترامپ بود. 
دهقانی پوده با طرح این سوال که این تصمیم برای چه از سوی ترامپ اتخاذ شد؟ تصریح کرد: به نظر می رسد هر تصمیم ترامپ تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آتی امریکا، در چارچوب ...

سرخط اخبار