بازتاب بازگشت نیروهای آمریکایی از سوریه در نشریات فرانسه

خبرگزاری تسنیم شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۴
بازگشت نیروهای آمریکایی از سوریه در رسانه های فرانسوی بازتاب گسترده ای یافته است.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، آغاز بازگشت نیروهای آمریکایی از سوریه در نشریات امروز فرانسه بازتاب گسترده ای داشته است. روزنامه فیگارو، روزنامه راست فرانسه، " عقب نشینی بزرگ غرب از خاورمیانه" را در تیتر بزرگ صفحه اول شماره امروز خود آورده است.
فیگارو می نویسد که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه یکی از آخرین نشانه های خروج غرب از خاورمیانه است. بی تصمیمی، رویکرد ایدئولوژیِک و اشتباهِ محاسبه منجر به ناتوانی استراتژیک غرب در منطقه خاورمیانه شده است. فیگارو می نویسد: به رغم اطمینان دادن های مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به متحدان این کشور در سفر مارتن خود به خاورمیانه و اعلام این موضوع که خروج 2 هزار سرباز آمریکایی از سوریه مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد کرد، ولی عقب نشینی آمریکا از منطقه استراتژیک خاورمیانه راه را برای رقبای غرب، خصوصاً ایران، روسیه و ترکیه در سوریه هموار می کند.
به نوشته فیگارو، واشنگتن، پاریس و یا لندن در عمل، دیگر حرفی برای گفتن در سوریه ندارند. آنها در لبنان تقریباً دیگر نفوذ خود را از دست داده اند و این تهران است که در لبنان بیشترین نفوذ را دارد. در یمن، غرب نشان داد که برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی بسیار ناتوان است. در خلیج، آنها محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را در لباس یک اصلاح طلب دیدند و او را باور کردند و در برابر ماجراجویی های نظامی و گستاخی های سیاسی وی چشم های خود را بستند، یا چیزی ندیدند.
به گزارش رادیو فرانسه، "پاتریک سن پل" نیز در سرمقاله شماره امروز فیگارو در این باره می نویسد: یک ضرب المثل معروف به ما می آموزد که در شرق، بهترین شکل ممکن برای عبور از یک ...

سرخط اخبار